+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12

Wątek: Klasyfikacje na szachownicach - jak to działa?

Klasyfikacje na szachownicach - jak to działa?

Grałem Ci ja sobie w "Otwartej Lidze Mazowieckiej" (bardzo fajna zabawa, btw) i zerkam na wyniki. No i oficjalnych rezultatów "na szachownicach" pojąć nie mogę...

Drugie miejsce na 3 desce zajął gracz (p. Marczukiewicz), który w rozgrywkach występował wyłącznie na pierwszej i drugiej. Czwartą deskę wygrał p. Grabara, który grywał niemal wyłącznie na trzeciej. Na piątej (junior/kobieta) sklasyfikowana jako druga została Monika Rogulska, w rozgrywkach występująca na czwartej. Pojawił się tam zresztą też Maciej Kowalec, który zagrał tylko parę razy ale wszystkie te razy miały miejsce na pierwszej desce. Na "rezerwowej" wygrał pan Kaska przede mną - przy czym obaj zagraliśmy komplet partii na czwartych deskach. Tamże został sklasyfikowany Maks Michalski który grał wyłącznie jako junior (i zagrał na tej piątce niemal komplet partii). Pan Brudziński, którego udział w turnieju ograniczył się do dwóch partii na pierwszej, w klasyfikacji zamknął tabelę ... trzeciej.

Tu są oficjalne rezultaty:
    http://www.mzszach.pl/liga/wyniki-ko...166-wyniki-olm i pojąć nie mogę...Ja
    a tu faktyczne efekty turnieju:
    http://www.chessarbiter.com/turnieje...boards&10.html

Musi tu być jakaś logika ale nie umiem zgadnąć - jaka.
    Gdzie warto grać przez sieć - http://mekk.waw.pl/mk/szachy

2. Re: Klasyfikacje na szachownicach - jak to działa?

Cytat Zamieszczone przez Mekk
    Musi tu być jakaś logika ale nie umiem zgadnąć - jaka.
    Cytat Zamieszczone przez regulamin rozgrywek
    29. Kolejnosc miejsc na szachownicach ustala sie wg nastepujacych kryteriów:
    - liczba zdobytych punktów;
    - wynik procentowy;
    - miejsce druyny.
    30. Zawodnika ocenia sie na szachownicy, na której został zgłoszony (z uwzglednieniem wyników z innych szachownic). Dodatkowo zostanie stworzona klasyfikacja dla zawodników rezerwowych.
    Od razu przepraszam za sarkazm.
    Czy jesteś analfabetą lub dzieckiem?
    Zapoznanie się z regulaminem rozgrywek to podstawa, a później można zadawać pytania.
    Ktoś natrudził się, aby napisać (stworzyć) regulamin, a my zadając takie pytania, wystawimy sobie" świadectwo dojrzałości".
    pozdrawiam AG

Re: Klasyfikacje na szachownicach - jak to działa?

Cytat Zamieszczone przez zulu
    30. Zawodnika ocenia sie na szachownicy, na której został zgłoszony (z uwzglednieniem wyników z innych szachownic).
    No dobra, dobra, ale co to znaczy owo "zgłoszony"? Ja we wszystkich meczach byłem zgłoszony na czwartej...

PS Rozumiem, że Tobie zacytowane wyniki, w których człowiek ląduje na podium na szachownicy na której nigdy nie wystąpił, wydają się logiczne?

4. Re: Klasyfikacje na szachownicach - jak to działa?

PS Rozumiem, że Tobie zacytowane wyniki, w których człowiek ląduje na podium na szachownicy na której nigdy nie wystąpił, wydają się logiczne?
    Są konsekwencją regulaminu rozgrywek.
    Decyduje szachownica na której zawodnik został zgłoszony do rozgrywek a nie meczu.

Dla analfabety:
    cyfra z gwiazdką określa szachownicę na której zawodnik będzie klasyfikowany.
    liczba bez gwiazdki to "szachownica rezerwowa".
    http://www.chessarbiter.com/turnieje...d_players.html

Od razu mówię, ze taki zapis regulaminowy ma pewien sens w waszej lidze.
    Inny często spotykany zapis to wymógł rozegrania co najmniej 50% partii na danej szachownicy, dla waszych rozgrywek spowodowałby, ze na niektórych szachownicach nikt nie mógłby być sklasyfikowany, albo dochodziłoby do innych paradoksów.
    Przykładowo 3 szachownicę wygrałby zawodnik, który zdobył na niej 0 pkt z 5 partii a zawodnik, który zdobyłby 4 pkt. z 4 na 3 szachownicy nie byłby w ogóle sklasyfikowany na 3 szachownicy.

Zaproponuj inny zapis regulaminowy na następny sezon.
    Przekaż go organizatorowi i sędziemu, może skorzystają z propozycji.

PS Nie mogę pojąc dlaczego sędziowie utrudniają sobie pracę.
    Dla przejrzystości lepiej jest wpisywać (nawet od razu w formularzu zgłoszenia) składy drużyn deski 1-4, rezerwy 4, deska 5, rezerwy 5 dla tych rozgrywek
    pozdrawiam AG

Re: Klasyfikacje na szachownicach - jak to działa?

Są konsekwencją regulaminu rozgrywek.
    Decyduje szachownica na której zawodnik został zgłoszony do rozgrywek a nie meczu.
    Aaaaa, znaczy się chodzi o to w jakiej kolejności te tabelki przed turniejem ktoś wypełnił?
    Dobra, następnym razem poproszę żeby mnie zgłosili na pierwszej a grać będę na czwartej, prestiż załapania się do czołówki jedynki byłby spory ;-)

Od razu mówię, ze taki zapis regulaminowy ma pewien sens w waszej lidze.
    Tiaaa... Taki jak widać. Poza już opisanymi fenomenami, trzy kluby nie mają nikogo sklasyfikowanego na jedynce, grający jako seniorzy są klasyfikowani jako juniorzy, a rekordowe jest moje nieszczęsne Agape II, które w ogóle na szachownicach I-IV ma sklasyfikowanego tylko jednego gracza (który wystąpił zresztą tylko raz i to na innej desce).

Dodajmy, że w OLM połowa drużyn to różnego typu rezerwy i z założenia czołowi gracze nieraz grali w III lub IV lidze w OLM pojawiając się epizodycznie.

Inny często spotykany zapis to wymógł rozegrania co najmniej 50% partii na danej szachownicy, dla waszych rozgrywek spowodowałby, ze na niektórych szachownicach nikt nie mógłby być sklasyfikowany,
    Nie ma takiej sytuacji. Na pierwszej desce co najmniej 5 partii zagrało osiem osób (wdg obecnego regulaminu sklasyfikowano siedem), na drugiej też osiem, na trzeciej osiem, na czwartej dziewięć, na juniorskiej osiem. Patrz http://www.chessarbiter.com/turnieje...boards&10.html i odpowiednie kolumny, w nawiasach jest liczba rozegranych na danej desce partii.

Przykładowo 3 szachownicę wygrałby zawodnik, który zdobył na niej 0 pkt z 5 partii a zawodnik,
    Trzecią szachownicę wygrałby, zależnie jak liczyć, albo Krzysztof Grabara który ugrał 6/7 na trzeciej plus wygrał jedną na czwartej, albo Marcin Hryszkiewicz który zrobił 4.5/7 na trzeciej ale dorzucił jeszcze 2/2 na drugiej. Mamy tu też osoby takie jak Janusz Minko 5/7 (czysto, grając tylko na III) i Michał Jarzyna 4/9 (takoż grając tylko na III) .

który zdobyłby 4 pkt. z 4 na 3 szachownicy nie byłby w ogóle sklasyfikowany na 3 szachownicy.
    Mimo wszystko nie byłoby dramatu, bo jednak są osoby które ugrały więcej, choć na mniejszym procencie.

Plus ja akurat nie upierałbym się przy tym 50% wszystkich partii, równie dobrze można po prostu klasyfikować gracza na desce na której zagrał najwięcej (tj. zagrał >50% ale nie wszystkiego, tylko > 50% swoich własnych występów) z doliczeniem mu wyników na wyższych deskach jeśli na nich też się pojawiał.

Zaproponuj inny zapis regulaminowy na następny sezon.
    Absolutne minimum: zawodnicy, którzy w ogóle nie wystąpili w lidze, zostają wykreśleni z tabel i nie wpływają na klasyfikację.

Najrozsądniejsze wydaje mi się wspomniane wyżej klasyfikowanie graczy na deskach, na których sami grali najwięcej, tj. gracz jest klasyfikowany na desce na której zagrał >50% swoich własnych partii, ewentualnie jeśli podzielił idealnie równo (np. trzy na 2 i trzy na 3) - na niższej z nich. Do punktacji zaliczałbym dodatkowo punkty zdobyte "wyżej" ale nie zaliczałbym punktów zdobytych "niżej" (czyli człowiek, który zrobił 1.5/2 jako dwójka, 2/4 jako trójka i 0.5/1 jako czwórka, byłby klasyfikowany na trzeciej desce z pominięciem punktów zdobytych na czwartej czyli z wynikiem 3.5/6). Osobę która zagrałaby po dwa razy na każdej z desek ten system by pominął ale takiego kogoś naprawdę ciężko klasyfikować na jakiejkolwiek szachownicy.

Dla przeżyjstości
    Wobec kilkakrotnych wypowiedzi na temat analfabetyzmu pozwolę sobie to wziąć w kółeczko

6. Re: Klasyfikacje na szachownicach - jak to działa?

Aaaaa, znaczy się chodzi o to w jakiej kolejności te tabelki przed turniejem ktoś wypełnił?
    Dobra, następnym razem poproszę żeby mnie zgłosili na pierwszej a grać będę na czwartej, prestiż załapania się do czołówki jedynki byłby spory ;-)
    Rozumiem , ze to żart.

Dla przeżyjstości
    Wobec kilkakrotnych wypowiedzi na temat analfabetyzmu pozwolę sobie to wziąć w kółeczko
    Poprawiłem.
    pozdrawiam AG

Cytat Zamieszczone przez mekk
    następnym razem poproszę żeby mnie zgłosili na pierwszej a grać będę na czwartej, prestiż załapania się do czołówki jedynki byłby spory ;-)
    Rozumiem , ze to żart.
    Nie, skądże. Skoro wiąże nas jedynie literalna interpretacja regulaminu, to ja nie widzę w nim niczego, co by zabraniało takiego postępowania.

Mieszka w
    Warszawa
    Jak wyjaśnił zulu, działa różnie, zależy jak jest napisane w regulaminie. Gorzej, gdy w regulaminie nie jest nic napisane...
    Przykładowo, ja miałem kiedyś taką historię:
    Cytat Zamieszczone przez JacekD
    Cytat Zamieszczone przez Bartek
    Ostatni raz, w partii turniejowej, podstawiłem mata w 1 posunięciu chyba na lidze juniorów w Nadolu. To była udana dla mnie liga (zrobiłem 9 z 10), ale właśnie w tej przegranej partii podstawiłem mata w 1 posunięciu. Białymi. Na g2!
    Tak, to na tej lidze nie wygrałeś żadnej deski, mimo że miałeś najlepszy wynik

Mieszka w
    Warszawa
    Uregulowania mogą być bardzo różne.
    Przykładowo, w zawodach ECU (DME, KPE) zawodnik jest sklasyfikowany na szachownicy, na jaką został zgłoszony.
    Z kolei w cyklu rozgrywek o DMP zawodnik jest klasyfikowany na najniższej z szachownic na których wystąpił.
    W czasie prac Komisji Sportowej w zeszłym roku pojawił się też pomysł, aby zawodnik był klasyfikowany na szachownicy, na której rozegrał największą liczbę partii.

Przykładowo, w zawodach ECU (DME, KPE) zawodnik jest sklasyfikowany na szachownicy, na jaką został zgłoszony.
    No, ale to są zawody "wyjazdowe" na które jedzie stały skład 4+1 i gra dzień po dniu. W ich wypadku
    sztywny podział jest naturalny.

W biedym OLM mecze byly grane co parę tygodni, zgłoszenia to były dłuuugie listy od parunastu do 25 osób (czasem wyglądało to jak lista wszystkich członków klubu), typowo każdy klub "pokazał" przy desce 7-8 osób (rekordziści wystawili łącznie 12), paru zgłoszonych na pierwszych deskach nie zagrało w ogóle czy zagrało po razie, ....

Z kolei w cyklu rozgrywek o DMP zawodnik jest klasyfikowany na najniższej z szachownic na których wystąpił.
    W czasie prac Komisji Sportowej w zeszłym roku pojawił się też pomysł, aby zawodnik był klasyfikowany na szachownicy, na której rozegrał największą liczbę partii.

Mi się naturalny wydaje ten ostatni pomysł, tylko odrzucałbym wyniki uzyskane "niżej". Ewentualnie dopuściłbym klasyfikację na kilku deskach naraz (wyimaginowany Xawinski który uzyskałby 2 punkty na drugiej, 1.5 na trzeciej i 1 na czwartej startowałby z dwoma w klasyfikacj na drugiej, z 3.5 na trzeciej i z 4.5 na czwartej)

Mieszka w
    Warszawa
    Jak widać, pomysłów może być wiele i za każdym przemawia jakaś logika. Najważniejsze, żeby ta kwestia była uregulowana w regulaminie. Wtedy sprawa jest jasna.

Mi się naturalny wydaje ten ostatni pomysł, tylko odrzucałbym wyniki uzyskane "niżej". Ewentualnie dopuściłbym klasyfikację na kilku deskach naraz (wyimaginowany Xawinski który uzyskałby 2 punkty na drugiej, 1.5 na trzeciej i 1 na czwartej startowałby z dwoma w klasyfikacj na drugiej, z 3.5 na trzeciej i z 4.5 na czwartej)
    To jest właśnie system, o którym przypomniał Jacek - mój wynik 9 z 10 okazał się przez to niewystarczający do zwycięstwa na jakiejkolwiek z szachownic, gdyż był uzyskany na dwóch szachownicach.

Hmm, ja na niższej z nich zaliczyłbym wtedy 9/10...

+ Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów