+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: Alexander Grischuk

Mieszka w
    Warszawa

Alexander Grischuk

Wywiad z Aleksandrem Griszczukiem na KC

What significance for current and future chess players does the classical chess heritage have?

If by classical you mean Steinitz and earlier, then it has little significance, but if you mean Fischer and so on, then huge.

Mieszka w
    Warszawa

Odp: Alexander Grischuk

Cytat Zamieszczone przez Wsch
    Cytat Zamieszczone przez GMBartek Zobacz posta
    Cytat Zamieszczone przez acidity
    Cytat Zamieszczone przez krzysztof pytel
    w treningach polozyc nacisk na wyeliminowanie niedoczasow z waszej praktyki (Botwinnik)
    Tak z czystej ciekawości spytam, jak eliminuje się niedoczasy? Mam wrażenie, że Bartek ma problemy z tym elementem już od bardzo dawna, a jakoś nie potrafi sobie z tym poradzić.
    Najważniejsze jest zrozumienie problemu, więc jeśli ciekawość jest wystarczająco duża, to polecam zapoznanie się z krótką, 35-stronicową, napisaną prostym (zrozumiałym) językiem, pracą naukową: Combining speed and accuracy to assess error-free cognitive processes (Statistical model for response times, Likelihood analysis and Weibull modeling).

Ja przeczytałem - od czegoś w końcu trzeba zacząć eliminowanie niedoczasów.
    Studiowanie takich naukowych pozycji jest bardzo pożyteczne a szczególnie praktyczne. Wyeliminowanie niedoczasów, w zależności od indywidualnych predyspozycji, następuje już po 35 dniach, w trudniejszych przypadkach po 35 tygodniach, gdy problem niedoczasów trwał latami po 35 miesiącach a w wypadkach zupełnie marginalnych (statystycznie nieistotnych) po 35 latach. Niektórym 35 lat może wydawać się zbyt dużo ale nie mają racji. Zawodnik wyeliminował już niedoczasy, ma ukończone 60 lat i jest w pełni przygotowany do osiągania sukcesów w mistrzostwach Europy a nawet świata weteranów!
    Jednym z szachistów, którzy notorycznie wpadają w niedoczasy jest aktualny mistrz świata w blitza Aleksander Griszczuk (swoją drogą, na wspomnianych mistrzostwach również zadziwiał sposobem rozkładania czasu).
    Przykładowo, wciąż świeżo w pamięci mamy partię z Olimpiady Wojtaszek - Morović. Parę miesięcy wcześniej Kramnik zastosował ten plan 12.Gf3-13.Gg2, a w komentarzach do New in Chess napisał: "Grischuk was already in some time pressure".
    Przypomniałem sobie o tym, z uwagi na wywiad, jakiego udzielił po pierwszej partii Grand Prix w Londynie:
    "I tried to blitz from the very beginning, a new concept, but it didn't work, because I immediately - I think - made something wrong and my position became very unpleasent".
    Skąd ja to znam.

+ Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów