+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13

Wątek: Nowa ustawa o sporcie i licencje

Nowa ustawa o sporcie i licencje

Mam pytanie . Czy nadal musimy placic za licencje i czy są obowiązujące? Ustawa weszła 16 października i ruszają w okręgach nowe rozgrywki 2011. Nic nie zmieniono w regulaminach i ciekawe jak długo to będzie trwać. Co sądzicie o tym? Czy pobieranie pieniędzy i w ogóle żądanie licencji jest na dzisiaj zgodne z polskim prawem? Pozdrawiam

2. Re: Nowa ustawa o sporcie i licencje

Cytat Zamieszczone przez WIT_XX
    Mam pytanie . Czy nadal musimy placic za licencje i czy są obowiązujące? Ustawa weszła 16 października i ruszają w okręgach nowe rozgrywki 2011. Nic nie zmieniono w regulaminach i ciekawe jak długo to będzie trwać. Co sądzicie o tym? Czy pobieranie pieniędzy i w ogóle żądanie licencji jest na dzisiaj zgodne z polskim prawem? Pozdrawiam
    Licencje zgodnie z założeniami do ustawy:
    http://bip.msit.gov.pl/download.php?s=2&id=408
    są w gestii Polskich Zwiazków Sportowych.

Dotychczasowa praktyka wykazała, że nie ma aktualnie potrzeby utrzymywania
    obowiazujacych postanowien zawartych w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie
    kwalifikowanym okreslajacych wymagane dokumenty niezbedne przy ubieganiu sie o
    licencje. Uprawnienie to przejdzie do kompetencji statutowych organów polskich zwiazków
    sportowych, które okreslac beda w regulaminach zasady, warunki, wymagane dokumenty i
    tryb przyznawania licencji dla klubów sportowych, zawodników, trenerów i sedziów
    sportowych.
    Obowiązuje 2 letni okres dostosowania prawa do nowej ustawy.

PS. Podałem link do założeń ustawy, aby dociekliwi mogli sobie porównać jak ustawa ma się do założeń.
    pozdrawiam AG

Cytat Zamieszczone przez zulu
    Obowiązuje 2 letni okres dostosowania prawa do nowej ustawy.
    Sądzę że Polski Związek Szachowy w nowym komunikacie organizacyjno - finansowym poda nowy zakres dokumentów potrzebnych do uzyskania licencji. Nie będzie tego absurdalnego badania lekarskiego szachisty np w wieku 50 czy 60 lat!!!!

Nie będzie tego absurdalnego badania lekarskiego szachisty np w wieku 50 czy 60 lat!!!!
    To nie jest absurdalny przepis. Albo ktoś może grać wyczynowo w szachy, albo nie, bo mu zdrowie nie pozwala.
    "Niecierpliwość jest wrogiem myślenia" George Koltanowski
    "Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska, być zwyciężonym a nie ulec to zwycięstwo" Józef Piłsudski

Cytat Zamieszczone przez Jerzy
    Nie będzie tego absurdalnego badania lekarskiego szachisty np w wieku 50 czy 60 lat!!!!
    To nie jest absurdalny przepis. Albo ktoś może grać wyczynowo w szachy, albo nie, bo mu zdrowie nie pozwala.
    Bzdury! Badanie do licencji robi się raz w życiu i nie ma nic wspólnego z wyczynem.

Jest ono kompletnie nie uzasadnione w przypadku szachistów, gdyż żaden znany mi lekarz sportowy nie zna przeciwwskazań do gry w szachy, więc robi najmniejszy możliwy zestaw i kasuje 40$$.

Ten sam zestaw badań (morfologia, mocz, OB plus wywiad ogólny) może zlecić i odpowiednie orzeczenie wydać zwykły internista.
    Ale dzięki temu biznes w służbie zdrowia się kręci. A któryś poprzednich z zarządów przyczynił się walnie do tego.
    Każdy ma prawo lecz to nie prawo stanowi prawo!

Bzdury! Badanie do licencji robi się raz w życiu i nie ma nic wspólnego z wyczynem.
    A powinny być badania okresowe stanu zdrowia, nie tylko szachistów. Ilu tragedii można by w ten sposób uniknąć.
    "Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska, być zwyciężonym a nie ulec to zwycięstwo" Józef Piłsudski

Cytat Zamieszczone przez Doomin
    A któryś poprzednich z zarządów przyczynił się walnie do tego.
    Można wiedzieć który i w jaki sposób? Z tego co wiem (ale mogę się mylić), to któryś z Zarządów wysłał do Ministerstwa Zdrowia (bo zgodnie z ustawą, minister ustalał zakres badań) pytanie odnośnie zakresu badań szachistów (nie wiem zaś jaka (i czy) była odpowiedź.

Cytat Zamieszczone przez Jerzy
    A powinny być badania okresowe stanu zdrowia, nie tylko szachistów. Ilu tragedii można by w ten sposób uniknąć
    .

Ciekaw jestem ile tragedii było w szachach ? Ktoś tu powinien leczyć się jak takie rzeczy pisze !

Jest komunikat finansowy . I nadal szachista np 60 letni musi zbadać osocze krwi aby dostać licencję. To totalna porażka naszych władz szachowych! Nie mówiąc że działają niezgodnie z prawem.

Ciekaw jestem ile tragedii było w szachach ? Ktoś tu powinien leczyć się jak takie rzeczy pisze !
    Panie Wit, proszę zważać na swoje słowa, to nie usenet

A badanie zdrowia to podstawa w wyczynowym sporcie.

Cytat Zamieszczone przez WIT_XX
    I nadal szachista np 60 letni musi zbadać osocze krwi aby dostać licencję. To totalna porażka naszych władz szachowych! Nie mówiąc że działają niezgodnie z prawem.
    Chciałby Pan aby prątkujący zawodnik siedział z drugiej strony Pana szachownicy? I jakie to prawa narusza komunikat finansowy lub władze PZSzach?

11. Zmieniło się prawo i związki mają 2 lata na dostosowanie się do obowiązujących przepisów. Niestety przepisy weszły w życie pod koniec roku i tak naprawdę usunięcie informacji o licencjach wymusiłoby także dostosowanie wszelkiej maści regulaminów MP i Bóg jeden raczy wiedzieć jakich jeszcze dokumentów. No chyba że podłoże decyzji było inne...

Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Doomin
    żaden znany mi lekarz sportowy nie zna przeciwwskazań do gry w szachy, więc robi najmniejszy możliwy zestaw i kasuje 40$$.
    A jak to się ma do zapisów Ustawy o Sporcie?
    Art. 37.
    1. Zawodnik uczestniczący we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy jest obowiązany do uzyskania orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia umożliwiającym bezpieczne uczestnictwo w tym współzawodnictwie.
    2. Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw kultury fizycznej określi, w drodze rozporządzenia, kwalifikacje lekarzy uprawnionych do wydawania orzeczeń lekarskich, o których mowa w ust. 1, a także zakres wymaganych badań lekarskich, uwzględniając specyfikę współzawodnictwa sportowego.
    Art. 29
    5. Koszty wydania orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w art. 37 ust. 1, w tym koszty badań niezbędnych do wydania tego orzeczenia, w stosunku do zawodników, którzy nie ukończyli 23 lat i nie otrzymują wynagrodzenia w związku z uprawianiem sportu, są finansowane ze środków publicznych na zasadach określonych przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Tak na marginesie. Wiele się obecnie mówi i pisze o wpływie na zdrowie gier elektronicznych. Podobnie jak w szachach wymagają one sporej kondycji fizycznej. Sądzę, że wyczynowiec sportowy, nawet uprawiający cybergry, powinien mieć ważne badania medyczne.

+ Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów