+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12

Wątek: 2012 rokiem Akiby Rubinsteina

1. 2012 rokiem Akiby Rubinsteina

Cytat Zamieszczone przez PZSzach
    Mamy przyjemność poinformować, że Walne Zgromadzenie ECU jednogłośnie ogłosiło Rok 2012 - Rokiem Akiby Rubinsteina.

Za szczyt szachowych sukcesów Rubinsteina uważa się 1912 r. - zatem za dwa lata będzie to setna rocznica. W 1912 roku nasz Mistrz odniósł pasmo sukcesów we wszystkich najważniejszych turniejach i rok ten często nazywany jest rokiem Akiby Rubinsteina. Rubinstein zwyciężał w: San Sebastian, Pieszczanach, Wrocławiu - mistrzostwa Niemiec , Warszawie oraz Wilnie. Uzyskał prawo do meczu o mistrzostwo świata z Emmanuelem Laskerem, ale plany te pokrzyżował wybuch I Wojny Światowej. System rankingowy Chessmetrics klasyfikuje Polaka jako nr 1 na świecie w latach 1912 - 1914. ch
    Zwazywszy na trend zachodzacych pozytywnych zmian w PZSzach mozna liczyc na odrodzenie sie polanickiego memorialu. Czy bedzie kolowka z udzialem (wylacznie)
    graczy 2700+ ?!

Mieszka w
    Warszawa

Re: 2012 rokiem Akiby Rubinsteina

Cytat Zamieszczone przez Adrian
    Zwazywszy na trend zachodzacych pozytywnych zmian w PZSzach mozna liczyc na odrodzenie sie polanickiego memorialu. Czy bedzie kolowka z udzialem (wylacznie) graczy 2700+ ?!
    Pytanie jest raczej takie - czy będzie kołówka z udziałem (wyłącznie) graczy 2700+, w tym trzech Polaków.

3. Re: 2012 rokiem Akiby Rubinsteina

Cytat Zamieszczone przez Bartek
    Cytat Zamieszczone przez Adrian
    Zwazywszy na trend zachodzacych pozytywnych zmian w PZSzach mozna liczyc na odrodzenie sie polanickiego memorialu. Czy bedzie kolowka z udzialem (wylacznie) graczy 2700+ ?!
    Pytanie jest raczej takie - czy będzie kołówka z udziałem (wyłącznie) graczy 2700+, w tym trzech Polaków.
    Jesli utrzyma sie tendencja inflacji rankingu to i pewnie trzech Polakow z 2700 sie znajdzie .

Dlatego istotna jest pozycja w rankingu, a nie jego wartość bezwzględna.
    "Niecierpliwość jest wrogiem myślenia" George Koltanowski
    "Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska, być zwyciężonym a nie ulec to zwycięstwo" Józef Piłsudski

Mieszka w
    Warszawa

Odp: 2012 rokiem Akiby Rubinsteina

http://www.tvnwarszawa.pl/informacje...rtu,41367.html
    Zdjęcia przedwojennych żydowskich sportowców zestawione ze współczesnymi reprezentantami warszawskich klubów zawisną niebawem na billboardach w metrze. Kamera tvnwarszawa.pl podglądała jak powstają nowe interpretacje archiwalnych fotografii.

W czwartek rozpoczęła się pierwsza sesja projektu, za który odpowiada Muzeum Historii Żydów Polskich. W siedzibie Polskiego Związku Szachowego znakomity fotograf Tadeusz Rolke wykonał zdjęcie wzorowane na fotografii Akiby Rubinsteina. Bohaterem współczesnej wersji tamtego obrazu był Bartłomiej Macieja, arcymistrz, wielokrotny medalista Polski w szachach. W tle pozowali szachiści z Polskiego Związku Szachowego.

no, nareszcie! wyglada na to, ze rok Rubinsteina bedzie obchodzony hucznie! brawo!
    pamietam ze jestem z Krakowa, pamietam i mam to we krwi
    pamietam te swiete slowa: nigdy nie zejde na psy.

Cytat Zamieszczone przez Robas Zobacz posta
    no, nareszcie! wyglada na to, ze rok Rubinsteina bedzie obchodzony hucznie! brawo!
    Turniej w Polanicy mają reaktywować ?
    "Niecierpliwość jest wrogiem myślenia" George Koltanowski
    "Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska, być zwyciężonym a nie ulec to zwycięstwo" Józef Piłsudski

cos sie dzieje w temacie jednak...

4 lipca 2012 – 22 Festiwal Kultury Żydowskiej – Szachowe ścieżki Krakowa
    Piesza wycieczka po Krakowie z licencjonowanymi przewodnikami ze Stowarzyszenia Przewodników
    Turystycznych w Krakowie, podczas której będzie można poznać początki szachów w Krakowie i udział znanych
    osób pochodzenia żydowskiego w organizacji życia szachowego w mieście Krakowie
    Termin: 4 lipca 2012, godz. 10.00 do 12.00
    Miejsce spotkania: Hotel Rubinstein, ul Szeroka 12
    Koszt: 20 zł lub 5 euro od osoby (uczestnicy wycieczki są zwolnieni z wpisowego do turnieju błyskawicznego)
    Przewodnicy: Zofia Tabor (j. angielski, zofia.tabor@kki.pl), Elżbieta Kusina (j. polski elakusina@gmail.com)

4 lipca 2012 – 22 Festiwal Kultury Żydowskiej – Turniej Blitza
    Termin: 4 lipca 2012, godz. 16.00 do 20.00
    Miejsce gry: Hotel Galaxy, ul. Gęsia 22a
    Warunki uczestnictwa: zgłoszenie do 3 lipca; wpłacenie wpisowego 20 zł do godz. 15.30 dnia 4 lipca
    Opłata za wpisowe pobierana będzie na miejscu przed rozpoczęciem Turnieju.
    Zapisy: Jan Kusina tel./fax (+48)12-411-48-01, tel. kom. (+48)607-059-125, godz. 20.00 do 22.00
    e-mail: jkusina@mzszach.l.pl
    Zgłoszenia do dnia 3 lipca 2012. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

4 lipca 2012 – 22 Festiwal Kultury Żydowskiej – Akiba Rubinstein w życiu i w anegdocie
    Spotkanie poprowadzi dr Andrzej Filipowicz, niezrównany znawca szachowego świata, członek Honorowy FIDE,
    arbiter międzynarodowy, wydawca miesięcznika „Szachista”, zwycięzca II Międzynarodowego Festiwalu Akiby
    Rubinsteina odbywającego się od 1963 roku w Polanicy po dziś dzień.
    Termin: 4 lipca 2012, godz. 20.00 do 21.30
    Miejsce spotkania: Hotel Galaxy, ul. Gęsia 22a

październik 2012 – 17 Bajit Chadasz – Czy A. Rubinstein mógł być mistrzem świata?
    Wykład wygłosi Jan Kusina, prezes Małopolskiego Związku Szachowego
    Termin: październik 2012 (dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie), godz. 18.00 do 19.00
    Miejsce: Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17

12 grudnia 2012 - 130 urodziny Akiby Rubinsteina
    Tort urodzinowy Akiby Rubinsteina, symultana szachowa z wielokrotną Mistrzynią Polski Agnieszką Brustman.
    Termin: 12 grudnia 2012, godz. 17.00 do 21.00, szczegóły zostaną podane w komunikacie organizacyjnym.
    Miejsce spotkania i gry: Hotel Galaxy, ul. Gęsia 22a
    Koszt: 20 zł lub 5 euro od osoby, w tym poczęstunek w Hotelu Galaxy.
    Zapisy: jkusina@mzszach.l.pl
    Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Mieszka w
    Warszawa

Warto przypomnieć, że Rubistein jest ulubionym szachistą Borisa Gelfanda.
    Z wywiadu dla Chessvibes:
    - I was very happy that I played a really good game, really in Rubinstein-style, in the style of my favorite player, and it gave me a very good feeling.
    - Rubinstein is your favorite player?
    - Yes, sure, definitely.(...)
    I think Lasker said about Rubinstein that in his games, I don't remember exactly, I could be misquoting him, but that from the first move till the last move it's like "one game", and in this 7th game it was the same. The same concept was executed from start to finish.

Do you think that at some point in history, Rubinstein would have had a good chance to become world champion?
    It's hard to say. From the chess point of view of course he was much ahead of time. But as a practical player, I'm not sure if he'd be good enough to beat Lasker. Unfortunately we never had a chance to test this. Definitely the match would be extremely interesting, but history didn't let us see this match

znalazlem na stronie PZSzachu informacje o wydaniu ksiazki:

b) AKIBA RUBINSTEIN - 50 wybranych partii
    praca zbiorowa
    kwiecień/maj 2012

gdzie ja moge nabyc, nigdzie nie moge znalezc.

http://www.pzszach.pl/index.php?idm2=173&idn=1716

super, juz sie nie moge doczekac! drobne spoznienie wybaczam bez zadnych ale, bo dostane w zamian 5 dodatkowych partii w porownaniu do zapowiedzi.

rok Rubinsteina uroczyscie obchodzimy ... odwolaniem kolowki arcymistrzowskiej w ramach Memorialu Rubinsteina w Polanicy ... WSTYD! niewazne, czyja to wina, ogromny wstyd...

+ Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów