+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 11 z 13 PierwszyPierwszy ... 9 10 11 12 13 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 151 do 165 z 194

Wątek: Szachy w TV

Mieszka w
    Warszawa
    18.12.2010.
    Dziś w Dzień Dobry TVN mogliście się przekonać jak wypadł pojedynek szachowy pomiędzy Mistrzem Polski Przedszkolaków Danielem Sanz Wawerem i Grzegorzem Miecugowem. Przekonaj się czy tym razem górę wzięło doświadczenie czy młodość.
    Występuje Kamil Dragun
    Występuje Daniel Sanz Wawer (część 1)
    Występuje Daniel Sanz Wawer (część 2)

2. XIII kętrzyński Festiwal Szachowy w Kętrzyńskiej Telewizji Internetowej:
    http://www.telewizja.ketrzyn.pl/materialy,id347.html
    pozdrawiam AG

Mieszka w
    Niemcy

Mądrości życiowe na demotach ;)

Więcej tu czytam, niż piszę.

Mieszka w
    Warszawa

Re: Mądrości życiowe na demotach ;)

Cytat Zamieszczone przez JacekD
    Czemu na tym zdjęciu zawodnik wykonuje ruch z boku szachownicy? I co robi biały pionek na b8?

Mieszka w
    Warszawa

Odp: Szachy w TV

I niech mi ktoś powie, że transmisja telewizyjna partii szachowych jest zbędna, bo ich przebieg można odtworzyć z pliku pgn...

6. Odp: Szachy w TV

Witam,

Panie Bartku,
    "Z obowiazku" obejrzalem calosc (11 minut).
    Nic ciekawego nie dostrzeglem!
    Ciekaw jestem co Pana zainteresowalo???
    Nikt z amatorow, mych znajomych, nie wytrzymal nawet...JEDNEJ minuty przy tej "transmisji"...

Serdecznie pozdrawiam,
    Krzysztof Pytel
    z Reims,
    13.04.2013

Mieszka w
    Warszawa

Cytat Zamieszczone przez krzysztof pytel Zobacz posta
    "Z obowiazku" obejrzalem calosc (11 minut).
    Nic ciekawego nie dostrzeglem!
    Ciekaw jestem co Pana zainteresowalo???
    Dodatkowe, duże emocje. Widać nie tylko ruchy, ale także odczucia zawodników. Widać, których ruchów się spodziewali, co przeoczyli, jak reagowali, gdzie tracili pewność siebie, które ruchy sprawiały im problem, które ruchy były dla nich łatwe, co im się fuksnęło (widać, że nie liczyli, ale przypadkowo się zgodziło).

8. Odp: Szachy w TV

Panie Bartku,
    Wlasnie tak, jak Pan opisal, wszystko sobie wyobrazalem...
    Tymczasem...moja Zona, codziennie kibicujaca na roznych stronach grajacym blitze, bardzo szybko stwierdzila:
    "Tego nie sposob ogladac. Nie mozna sledzic przebiegu gry i...zadnej mozliwosci na samodzielna ocene/analize wykonywanych posuniec" i...odeszla do swych zajec.
    Na okolo 20 zapytan do bliskich mi i grajacych w szachy (z Belgii, Italii, Francji i Polski) tylko jedna osoba (!!) zdolala dotrwac do konca filmu.
    Ocena, ktora padla: "Zachowanie mistrza swiata jest kompromitujace dla szachow!".
    Kto tak ocenia?
    Moj bliski znajomy. Nauczylem Go grac w szachy kiedy przekroczyl czterdziestke.
    Wowczas byl jednym z najlepszych we Francji/na Swiecie...brydzystow.
    "W cywilu": architekt, doktor matematyki i chemii, wlasiciel miedzynarodowej firmy budujacej fabryki.
    Przez pewien czas...wspomagal szachistow (tak federacje jak kluby i...poszczegolne jednostki).
    Wspomagal...datkami przekraczajacymi sto tysiecy euro/rok.
    Odpowiedzial mi i obejrzal caly film gdyz...slusznie wyczul, ze czekam na JEGO opinie (!).
    Dzis szachow nie wspiera - wrocil do brydza i...wyscigow samochodowych.
    Kiedy odszedl od szachow?
    Pierwszym "kopem" dlan byl wywiad jednego z mych uczniow (dla prasy i telewizji), w ktorym padlo stwierdzenie, ze: "szachy sa jak narkotyk...wciagaja na zawsze".
    Drugim zas wspolna kolacja finalistow Pucharu Francji (obecny byl i Kasparow), w ktorej uczestniczylismy, a ktora...wlasnie on fundowal.
    Tylko przysluchiwalismy sie rozmowom najlepszych szachistow swiata (niektorzy z nich graja dzis w memoriale Alechina)...
    Fenomenalna zmiana charakteru rozmow od momentu gdy obecni dowiedzieli sie...kto jest gospodarzem.
    Ba...tyle, ze o jednego sponsora mniej(!).
    Panski film wykorzystalem takze do innego sondazu.
    Wpierw - okolo 20 listow/zapytan do znajomych szachistow (z Belgii, Italii, Francji i Polski): "Jak podoba sie Wam film?"
    Mniej niz 50% odpowiedzi - nikt nie obejrzal filmu do konca (!!).
    Echo zas powtarza - taka opinia we Francji istniala od czasu gdy Kasparow cofnal ruch i to zanotowaly kamery - "nie tak wyobrazalismy sobie szachistow".

Wykorzystujac moj "europejski karnet adresow" wynikajacy z faktu, ze...jako emeryt dorabiam na wspolpracy z jednym z najwiekszych Instytutow sondazowych, przeprowadzilem prywatny sondaz.
    Panski film opatrzylem pytaniami:
    - czy grasz w szachy?
    - czy zalaczony film zacheca cie do grania w szachy;
    mozliwe odpowiedzi:
    a) tak
    b) nie
    c) nie wiem (ani tak; ani nie)

Na 180 zapytan ( Anglia, Belgia, Italia, Francja, Niemcy i Polska) skierowanych do ludzi, ktorzy zwykli odpowiadac na wszelkie tematy ( zazwyczaj 40 do 70 % odpowiedzi)
    tym razem...mniej niz 10% odpowiedzi!!!
    Z tego 9 z Niemiec (7 grajacych), 3 z Belgii (wszyscy grajacy) , po 2 z Francji i Italii i...0(zero) z Polski.
    Ani jednej odpowiedzi "TAK"...

Inne sondaze:
    - wsrod emigrantow z Polski po 1989 roku szachy sa dziedzina "nieznana" i...bedaca symbolem "dawnego systemu".
    - wsrod emigrantow z Polski z lat 1978 - 1989 spory odsetek "znajacych szachy" i...je ceniacych.

Serdecznie pozdrawiam,
    Krzysztof Pytel
    z Reims,
    30.04.2013

Mieszka w
    Warszawa

Panie Krzysztofie,

Nigdzie nie sugerowałem, że w celu poprawienia wpływów z reklam, telewizja powinna puszczać sfilmowany przebieg partii szachowej zamiast trzechsetnego odcinka M jak Miłość.

Napisałem jedynie:
    Cytat Zamieszczone przez GMBartek Zobacz posta
    I niech mi ktoś powie, że transmisja telewizyjna partii szachowych jest zbędna, bo ich przebieg można odtworzyć z pliku pgn...
    Myśl podtrzymuję - na filmie znacznie więcej widać, można znacznie więcej dowiedzieć się o partii, a także nauczyć.
    W szczególności można w "czasie rzeczywistym" "podpowiadać" ruchy zawodnikowi, któremu się kibicuje oraz ogrywać nawet Kasparowa.
    Komu się uda, winszować!
    Przy odtwarzaniu partii z pliku pgn, szczególnie po włączeniu Houdiniego, czy Rybki, umysł się rozleniwia, a samoocena gwałtownie wzrasta. Jak oni tego mogli nie widzieć...

Jednocześnie, jestem pewien, że gdyby Pan przeprowadził ankietę wśród tych samych osób o pliku pgn z zapisem partii Anand-Kasparow, to również zainteresowania wielkiego by Pan nie wywołał.
    W szczególności, można spróbować taką ankietę:
    "Czy załączony plik pgn zachęca Cię do grania w szachy"

10. Odp: Szachy w TV

Panie Bartku,

Turnieje i dlugie weekendy (przynajmniej we Francji) za nami!
    Mozna wracac do dysputy.

Ja, na interesujacy nas film, spogladam wylacznie w aspekcie na ile jest on przydatny ze wzgledow szkoleniowych i/badz propagandowych.
    Niestety mam trudnosc z dostrzezeniem jego zalet.
    Przykro, ale...winie tu glownie Kasparowa (!).
    W czym sprawa - poprzednio wyjasnialem.
    Czy Pan, Panie Bartku, ostatnio nie bawil sie - zbyt czesto - z Oskiem w piaskownicy???
    Tak bowiem oceniam Panskie zapytanie:

"W szczególności, można spróbować taką ankietę:
    "Czy załączony plik pgn zachęca Cię do grania w szachy" "

Nie trzeba pracowac (jak ja) w reklamach aby byc swiadomym, ze w ponad 98% przypadkow ludzie odrzucaja automatycznie teksty, ktorych nie moga odczytac badz zrozumiec!
    Z gory przepraszam...ale w tej sytuacji, pozwole sobie na oswiecenie Pana kilku banalnymi spostrzezeniami.
    My (IPSOS) przy kazdej wiekszym sondazu stawiamy (czasami nawet 20) pytania dotyczace formy, wygladu i atrakcyjnosci ankiety.
    Rezultaty sa jednoznaczne:
    - teksty niezrozumiale w 98/99% (zaleznie od kraju) sa "od reki" odrzucane;
    - teksty "ozdobione" (diagram szachowy, lub ten sam diagram z figurkami) odrzucane natychmiast lub po 30 sekundach (!);
    -teksty z rysunkiem/fotografia (szachownica - nawet jej fragment - z figurkami i reka lub okiem czlowieka) wzbudza 40 do 70% zainteresowania (zaleznie od kraju);
    Ten ostatni rezultat wyjasnia liczebnosc podobnych ogloszen/afiszy publikowanych przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe badz Banki.
    Warto wiedziec, ze rozpietosc zainteresowan jest bardzo zmienna - zaleznie od kraju (kultury). Niestety tego watku z uwagi na "sekret zawodowy" rozwijac nie moge...
    Wracajac do mej poprzedniej "ankiety".
    Byla ona skierowana, miedzy innymi, do wydawcow szachowych i dziennikarzy szachowych (w Anglii, Francji, Niemczech).
    Typowa odpowiedz:
    " Przeslany film, jak i kilka podobnych, juz chyba widzialem. nic interesujacego dla mnie".
    Jednoczesnie padaly zapytania o stare zdjecia (kilka dni wczesniej, tym ludziom, wyslalem kilka starych zdjec z mych zbiorow).

Odsylam do rozmowy/wywiadu z Kasparowem w Mariborze:

http://tvslo.si/predvajaj/kako-zivlj...va2.153545324/

Problem: rozmowa trwa ponad 90 minut.
    Kasparow zwraca uwage, ze "ON jak i Jego Koledzy z szachownicy nie korzysta - partie/teksty szachowe odczytuje z pamieci".
    Stara sie takze odpierac zarzut, ze "Jego Szkoly Szachowe (istniejace, podobnie do tych Karpowa, na calym swiecie) nie odniosly oczekiwanego sukcesu".
    Jak traktowac te tlumaczenia?
    Coz...trzeba posluchac i wowczas kazdy z nas bedzie mogl wyrobic sobie wlasne zdanie.
    Dla mnie Kasparow jest, w tej kwestii, malo przekonywujacy. Podobnie jak w atakach na...W.Putina.

Krzysztof Pytel
    z Reims,
    20.05.2013

PS:
    A problem "reklamowania szachow" - jak dowodzi praktyka - jest wyjatkowo trudny dla...szachistow, ktorzy zdaja sie miec - w tym kierunku - wyjatkowy anty-talent (!)

Mieszka w
    Warszawa

Panie Krzysztofie,

Trudno dojść do konsensusu, gdy jednocześnie poruszane są różne wątki.
    Pierwszy wątek - czy plik pgn dostarcza porównywalnej informacji co film? Nie.
    Drugi wątek - czy to konkretne wideo może walczyć o widza z produkcjami typu Titanic? Nie. Nie taki był cel tego filmu, a szachy nie są wystarczająco popularną dyscypliną.
    Trzeci wątek - czy to konkretne wideo nadaje się do akcji szachy w szkole? Też nie. Znowu nie taki był cel tego filmu.

Tu przykład żywego komentarza, a jednocześnie zdumiewającej ślepoty geniuszy, a przynajmniej jednego z nich.

12. Odp: Szachy w TV

O szachach inaczej...
    >>>
    Ipatov : sauter d’une tour de 233 mètres n’est pas jouer
    >>>
    http://echecs64.20minutes-blogs.fr/a....html#comments

-- --
    Nauka mnożenia ---> na diagramie - oraz Polskie duże miasta...

Autor - Władek z Połańca
    ---
    2
    Diagram -- 1
    Mat w 6 posunięciach -- #6 ------ 1. Kf7! - Ke4 - 2. Ke6 - Kf3 - 3. Ke5 - Kg4
    - --> dwa rozwiązania

Król --- Kg7 --- Grajewo --- 7 razy 7 = 49 --- Król - Ke5 - KUTNO -- 5 razy 5 = 25
    Goniec - Gf6 - Ciechanów -- 6 razy 6 = 36
    Król --- Kf5 -- Warszawa --- 5 razy 6 = 30 --- Król - Kg4 - LUBLIN -- 4 razy 7 = 28
    Skoczek - Sf4 -- RADOM --- 4 razy 6 = 24
    Skoczek - Sh3 - Zamość --- 3 razy 8 = 24
    Pionek --- f2 --- Tarnów ---- 2 razy 6 = 12

--
    3_4
    Diagram -- 2
    1.Kf7 - Ke4 - 2.Ke6 - Kf3 - 3. Ke5 - Kg4 -- 1. Gc3 - Kg4 - 2. Kf6 - Kf3 - 3. Ke5 - Kg4
    4.Sg5 - Kh4 - 5. Sf3+ Kg4 - 6.Sh2 mat -- 4. Ke4 - Kh4 - 5. Ge1 - Kg4 - 6. f3 - mat

- Diagram -- 3 ---> mat idealny --- --- --- diagram -- 4 ---> mat wzorowy.

Może zadań nie zapamięta 8-latek - mam nadzieje że mnożenia się nauczy?
    --

+ Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów