+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 45 z 73

Wątek: FISCHER w szpitalu

Cytat Zamieszczone przez Hedi
    Nie zagrałem w życiu ani jednej partii w Go. Czy to oznacza, że mam uraz do tej gry i unikam, bo boję się porażki? Czy po prostu mnie to nie interesowało?
    Sugerujesz że Kasparowa nie interesuje gra w szachy? Też tak sądzę po tym jak uciekł od szachów. Zamiast uczciwie powiedzieć że jest za stary na grę w szachy i wkrótce jego rank poleci w dół więc nie ma sensu grać dalej to kłamie że nadal jest najlepszy i znudziło mu się ciągłe wygrywanie. Pomijam wątek zaangażowania w politykę bo chyba nikt nie wierzy że to miało być przyczyną rezygnacji z gry.
    Więc zarzut, że umie grać tylko z hetmanem jest o tyle dziwny, że jakoś do tego 2700 tylko grą z hetmanem doszła.
    Nie napisałem że gra tylko hetmanem ale że znacznie gorzej gra bez nich, to chyba jakaś różnica.
    Kasparow zaś jest graczem kreatywnym (choć z pewnością mniej niż taki Moroz), więc nie widzę powodów, by sobie miał nie radzić.
    Ja też nie widzę powodów dla których zawodnik z siłą 2700 miałby sobie nie radzić, jakieś 50% by zawsze zrobił, a przy dobrej formie może +1 nawet.

Cytat Zamieszczone przez Klinch
    Polgar utrzymuję się na 2700 od kurcze 10 lat, przez te 10 lat zagrała trochę partii, żeby pokazać, że na to 2700 zasługuje, i jest dobra w szachy a nie jakąś inną grę.
    Nie kwestionuję jej siły gry w zwykłych szachach gdzie można wybrać debiut, wykuć go do 30 posunięcia a gdy przeciwnik zagra coś innego to przynajmniej znany jest dalszy plan gry. Jak zagra kiedyś w uczciwe szachy Fischera, to zobaczymy

Cytat Zamieszczone przez mkrysz
    Jak zagra kiedyś w uczciwe szachy Fischera
    hmmm, znam "szachy Fischera" (szachy 960). Ciekawi mnie czym się różnią od "uczciwych szachów Fischera". :oko:

Ja też właśnie nie rozumiem dlatego ma coś udowadniać i po co do tego szachy Fishera(dla mnie zupełnie nie atrakcyjne-mam podejście konserwatywne), gra na 2700 i tyle, jedni znają teorię, drudzy końcówki, jedni są jak Topa inni jak Kramnik..
    Ale ja uważam, że żeby grać na jakimś poziomie, to trzeba umiem wszystkie elementy conajmniej o 100 niżej.

Mieszka w
    Warszawa
    Sugerujesz że Kasparowa nie interesuje gra w szachy? Też tak sądzę po tym jak uciekł od szachów. Zamiast uczciwie powiedzieć że jest za stary na grę w szachy i wkrótce jego rank poleci w dół więc nie ma sensu grać dalej to kłamie że nadal jest najlepszy i znudziło mu się ciągłe wygrywanie. Pomijam wątek zaangażowania w politykę bo chyba nikt nie wierzy że to miało być przyczyną rezygnacji z gry.
    Jak wiadomo, Kasparow zajął się polityką, żeby sprytnie zamaskować swoją ucieczkę od szachów spowodowaną strachem przed serią porażek. Nie wiem czemu, ale nasunęło mi się skojarzenie z:
    Cytat Zamieszczone przez Andrzej Filipowicz, Magazyn Szachista 6/2006
    W tegorocznych MP odmówili udziału dwaj arcymistrzowie Michał Krasenkow i Kamil Mitoń, którzy prawdopodobnie obawiali się konfrontacji z silnie grającą naszą młodzieżą.

Nie jest weryfikowalne ale można się zastanawiać dlaczego Kasparow unika gry w szachy Fischera jak diabeł święconej wody. Inni zawodnicy z czołówki (Aronian, Anand, Kasimżanow, Leko, Swidler, Bacrot etc.) przynajmniej w jednym turnieju Chess960 grali. Kasparow musiał mieć dziesiątki zaproszeń na takie turnieje, a żadnego nie przyjął.
    Pytanie, ile z tych zaproszeń było podparte odpowiednią zachętą finansową. Na przełomie wieków, honorarium startowe Kasparowa za udział w byle turnieju było większe niż cena średniego mieszkania w Warszawie. A za mecze otrzymywał o rząd wielkości więcej. Ilu organizatorów chciało kupić Kasparowowi mieszkanie, żeby zagrał kilka partii w szachy Fischera?

Polgar utrzymuję się na 2700 od kurcze 10 lat
    Bez przesady. Polgar po raz pierwszy weszła na 2700 1 stycznia 2003 i od tamtej pory nie spadła. Pamiętam to doskonale, bo od stycznia 2002 często z nią trenowałem (a z jej ojcem w pingponga ) i dość szybko wyszło nam to na zdrowie. Ja niecałe pół roku później zostałem mistrzem Europy, ona rok później weszła na 2700. 1 stycznia 2004 oboje zajmowaliśmy najwyższe miejsca na liście światowej w karierze (ona 8, ja 40). Niestety, z mojej winy, mimo ponawianych ze strony Judit zaproszeń na Węgry, przestaliśmy razem trenować, w każdym razie regularnie, czego obecnie bardzo żałuję. Potem Judit poświęciła się macierzyństwu, przestając trenować i występować w turniejach. Następnie, gdy ja już zrozumiałem swój błąd, ona postawiła na innych sparingpartnerów. Ostatni raz razem trenowaliśmy przed MŚ w San Luis. Ale to już była zupełnie inna Judit i zupełnie inny trening. Kiedyś, na pierwszym miejscu były szachy, wszystko ustawione pod trening, w 2005 roku szachy były daleko za ... synem, który wyznaczał czas, długość treningu i koncentrację.

Cytat Zamieszczone przez Bartek
    To się różnimy w ocenie. Z całą pewnością byłaby znacznie wyżej niż w zwykłe szachy.
    Przecież sam łatwo wygrałeś mecz z Polgar grając białymi debiuty nie na przewagę tylko na samodzielną grę. Jeśli Polgar byłaby znacznie wyżej niż w zwykłe szachy, to Bartek byłby chyba mistrzem świata.
    Z uwagi na wspólne treningi znałem silne i słabe strony Judit. Starałem się nie włazić w silne, a eksponować słabe. Wybór debiutów był także podyktowany innymi względami. Jako, że razem trenowaliśmy, nie miało sensu, żebyśmy grali to, co wspólnie patrzyliśmy. Istotne było także to, że o ile Judit potraktowała mecz bardzo poważnie, w tym przygotowywała się do niego z GM Psachisem (który jej asystował także w czasie meczu), to ja potraktowałem go bardziej na luzie, w szczególności pojechałem do Budapesztu sam, a zacząłem przygotowania ... dopiero będąc na miejscu. Ponieważ graliśmy dwie partie dziennie (jedną białymi, jedną czarnymi), stwierdziłem, że nic lepszego nie wymyślę, niż 1.d4 i wczesne wyskakiwanie gońcem, nie tyle w celu zejścia z teorii, co nadania partii charakteru pozycyjnego, w którym oceniałem, że mam większe szanse niż w zwariowanej Sycylijce (Paulsenie lub Najdorfie), do której dodatkowo zupełnie nie byłem przygotowany. A czarnymi uznałem, że mam szansę nie dostać od razu mata jedynie w nie wymagającej finezji, a jedynie destrukcji, Rosyjskiej, której praktycznie wtedy nie grałem, uważałem za słabszy punkt Judit, a na pozostałe debiuty, nie dość, że ostrzejsze, to spodziewałem się, że Judit będzie doskonale przygotowana. Oto i cała tajemnica wyboru debiutów.
    A wracając do debiutów Judit, to znacznie w nich ustępuje czołówce światowej. Nadrabia natomiast siłą, w szczególności dynamiką, w grze środkowej. W tym elemencie potrafi zniszczyć nawet Ananda. Dlatego sądzę, że niestandardowe pozycje z szachów Fischera działałyby na jej korzyść. Kilka lat temu Karpow powiedział, że najsłabszym punktem Judit są właśnie debiuty. Oczywiście, w pełni szanuję, że możesz mieć swoje zdanie (także) na ten temat.

6. Kasparow o Fischerze

Fischer had fans in USSR: Kasparov

>>> http://www.dnaindia.com/report.asp?newsid=1146303

Ilu organizatorów chciało kupić Kasparowowi mieszkanie, żeby zagrał kilka partii w szachy Fischera?
    I tu jest pewnie pies pogrzebany. Insza inszość, że Ananda na zeszłoroczne Mainz jakoś namówili.

Tak na boku - jak myślicie (pytanie do ludzi, którzy z szachów żyją) - na ile specyfika szachów 960 (zwłaszcza fakt, że nie ma tu mowy o przygotowywaniu debiutów i "paleniu" nowinek) może trochę obniżyć oczekiwania?

PS Osobiście szachy 960 bardzo lubię, przy czym nawet mniej ze względu na debiuty, a bardziej ze względu na niejednokrotnie powstające ciekawe i nietypowe konfiguracje w grze środkowej. Oczywiście "ciekawe i nietypowe" z mojego, amatorskiego punktu widzenia.... Z tym, że daje się to docenić grając powoli (w normalnym wolnym tempie albo korespondencyjnie), blitz w szachach 960 to mordowanie tej gry...

PS2 Może jeszcze podyskutujemy, kto z GMów jak wypadałby w kloca ;-)
    Gdzie warto grać przez sieć - http://mekk.waw.pl/mk/szachy

Mistrzostwa Świata w Kloca
    1.Sakaev 2.Smirin 3.Rublevsky
    Ale 1 miejsce jest niekwestionowane, z resztą można się nie zgodzić

Ooo, a ja zawsze myślałem, że klocowym numero uno jest Aronian....

PS http://www.bughouse.info/gatherings/...005.html#media
    (filmiki z gier finałowych)

Możliwe, ja szczerze to nie mam wiedzy w tym temacie, tak rzuciłem paroma nazwiskami :oko:

Ja tam bardzo lubię grać w kloca(tylko bez dostawianych matów!), ale z tego typu gier preferuję trzy szachy :$

Mistrzostwa Świata w Kloca
    1.Sakaev 2.Smirin 3.Rublevsky
    Do kloca trzeba dwóch graczy w drużynie
    "Niecierpliwość jest wrogiem myślenia" George Koltanowski
    "Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska, być zwyciężonym a nie ulec to zwycięstwo" Józef Piłsudski

Wiem, co nie zmienia faktu, że umiejętności ocenie się indywidualnie...choć w sumie zgranie też się liczy... :hmm :hmm :hmm , to taki debel Wszystko jest ważne, ale najbardziej ważne jest "daj koniaaaaa!!!!"

Pamiętam, że w Augustowie grałem w parze z Kucykiem i nieźle nam to wychodziło. Zajęliśmy drugie miejsce w turnieju szumnie nazwanym pierwszymi nieoficjalnymi MP w kloca
    "Niecierpliwość jest wrogiem myślenia" George Koltanowski
    "Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska, być zwyciężonym a nie ulec to zwycięstwo" Józef Piłsudski

Wiem, co nie zmienia faktu, że umiejętności ocenie się indywidualnie...choć w sumie zgranie też się liczy... :hmm :hmm :hmm , to taki debel Wszystko jest ważne, ale najbardziej ważne jest "daj koniaaaaa!!!!"
    Imprezy towarzyszujace...
    Chicago-Open 2007 > daj koniaaaaa ..kilka par ustawianych walczy ,trudno sie docisnac.. jakas Tv zaczyna transmisje nagrywac....nagle wstaje jegomosc i oznaimia ,ze jest na specjalnej przepustce i nie zyczy sobie nagrywania....
    Te jego tlumaczenia ,juz kilka TV nagrywaja....facet tak jest oszolomiony ,ze chce opuscic sale luznych gier szachowych...
    Obstawa z TV jednak nie pozwala mu sie wydostac na korytarz i takie zamieszanie wystepuje ,ze Osiek sam opuscil sale ,nie czekajac co bedzie dalej....szol byl jednak dalej bez mojej obecnosci....

Jak się już zrobiła taka klocowa dygresja, to warto przypomnieć że Marcin Zakrzewski w 2006 roku wygrał (w parze z Niemcem) turniej w Berlinie, traktowany przez klocarzy jako nieoficjalne mistrzostwa Europy. Pisana swobodnym językiem relacja jest na jego stronie - http://strony.aster.pl/zakrzu/berlin.html

PS Nawracając bliżej tematu: czy ktoś w ogóle organizował (a tym bardziej, planuje organizować) w Polsce jakieś turnieje szachów 960 OTB?

+ Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów