+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 30 1 2 3 11 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 443

Wątek: Szachy w szkole

Mieszka w
    Warszawa, Płock

Szachy w szkole

W ostatniej "Polityce" znalazłem wzmiankę, że Rosja, idąc za przykładem Kałmucji, wprowadzi obowiązkową naukę gry w szachy w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Co wy na to?

Mieszka w
    Warszawa, Płock
    Dlaczego mój temat zniknął z ogólnego? Nie chciałem żeby był podczepiony tutaj. Chodziło mi o ogólną dyskusję na temat konkretnej decyzji, która zapadła w konkretnym kraju. Tego całego regulaminu to ja nawet nie planuję przeczytać.

Re: Szachy w szkole

Cytat Zamieszczone przez Alex
    W ostatniej "Polityce" znalazłem wzmiankę, że Rosja, idąc za przykładem Kałmucji, wprowadzi obowiązkową naukę gry w szachy w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Co wy na to?
    Uważam to za niezbyt rozsądną decyzję.Po pierwsze szachy jako sport są praktycznie wypalone.Lepiej dzieci uczyć grać w brydża i go.A po drugie zamiast uczyć szachów lepiej uczyć czegoś co rozwija podobne cechy a jest praktyczne np.programowanie.
    I znow zlo i wystepek musialy ustapic przed atomowa sila atomowek

Mieszka w
    Warszawa

Re: Szachy w szkole

Cytat Zamieszczone przez Skoobi
    Po pierwsze szachy jako sport są praktycznie wypalone.
    Skąd tak daleko idąca teza? Nawet najlepsi na świecie, po dekadach treningu, analiz, turniejów, nie mogą powiedzieć, że wiedzą wszystko lub "prawie" wszystko, a co dopiero dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej.

Cytat Zamieszczone przez Skoobi
    A po drugie zamiast uczyć szachów lepiej uczyć czegoś co rozwija podobne cechy a jest praktyczne np.programowanie.
    Istnieje zasadnicza różnica między szachami a programowaniem - bezpośrednia rywalizacja sportowa z inną istotą myślącą, obdarzoną emocjami, a nie z zero-jedynkową maszyną, która sprawdza poprawność napisanego algorytmu.
    Programowanie to jak gra w szachy z komputerem.

Mieszka w
    Warszawa
    Dlaczego mój temat zniknął z ogólnego? Nie chciałem żeby był podczepiony tutaj. Chodziło mi o ogólną dyskusję na temat konkretnej decyzji, która zapadła w konkretnym kraju. Tego całego regulaminu to ja nawet nie planuję przeczytać.
    Kiedyś Wielce Czcigodny Admin (żyj nam 100 lat!) sformułował na Forum doktrynę, wedle której podobne tematy powinny być łączone, szczególnie jeśli zawierają mniej niż kilka stron wpisów, dzięki czemu Forum jest przejrzystsze i łatwiej jest później znaleźć poszukiwane informacje, bo jest mniej tematów i wiadomo w jakim temacie w jakim dziale należy szukać.
    Na wszystkie tematy dotyczące szkolenia dzieci i młodzieży, a także turniejów juniorskich, WC Admin wydzielił specjalny dział, który był łaskaw nazwać "Szachy Młodzieżowe".
    Tak więc, Twój temat mógł zostać przeniesiony do odpowiedniego działu, ale uważam, że dobrze pasuje także jako część tematu o programie szkolenia dzieci, tym bardziej, że zgodnie z jedyną słuszną wykładnią Admina, w obrębie danego tematu mogą toczyć się różne dyskusje, na zbliżony temat, choć niekoniecznie jednoznacznie zdefiniowany przez pierwszy wpis.

Mieszka w
    Warszawa, Płock
    Dziękuję. Odpowiedź mnie satysfakcjonuje, rozwiązania Admina - nadal nie

Mieszka w
    Warszawa
    Nasz Użytkownik, nasz Pan!
    w ramach kompromisu, proponuję, aby wątek znajdował się w dziale "Szachy Młodzieżowe", natomiast przywróciłem go do rangi tematu. Czy takie rozwiązanie Ciebie satysfakcjonuje?

Mieszka w
    Warszawa, Płock
    Cytat Zamieszczone przez Bartek
    Nasz Użytkownik, nasz Pan!
    w ramach kompromisu, proponuję, aby wątek znajdował się w dziale "Szachy Młodzieżowe", natomiast przywróciłem go do rangi tematu. Czy takie rozwiązanie Ciebie satysfakcjonuje?
    Teraz jest ok

Mieszka w
    Warszawa
    Już kiedyś pisałem, ale warto przypomnieć, że na Islandii każde dziecko zaczynające szkołę otrzymywało książkę szachową (podręcznik Karpowa z animacjami Disneya). Tak było kilka lat temu, nie wiem, jak jest teraz.

10. Szachy w niemieckich szkolach

28.09.2007
    Allemagne: Les échecs en vogue a l'école
    Le jeu améliore la faculté de concentration des enfants

http://relatio.blogspirit.com/archiv...a-l-ecole.html

11. Kiedyś na stronie PZSzach był taki program nauczania szachów w szkole, czy ktoś zna link? Ja za żadne skarby nie mogę tego znaleźć...

12. Cytat Zamieszczone przez acidity
    Kiedyś na stronie PZSzach był taki program nauczania szachów w szkole, czy ktoś zna link? Ja za żadne skarby nie mogę tego znaleźć...
    Dołączam się do prośby - część programu mam w wersji drukowanej, ale i ja chciałbym mieć wszystko w pliku.

Ze swej strony zwracam uwagę na to, że można w sieci znaleźć ramowy program nauczania. Link do programu ramowego

13. Cytat Zamieszczone przez acidity
    Kiedyś na stronie PZSzach był taki program nauczania szachów w szkole, czy ktoś zna link? Ja za żadne skarby nie mogę tego znaleźć...
    A pisałem kiedyś jak znależć pliki ze starej strony
    -stara strona
    -pliki
    -materiały szkoleniowe
    -Programu nauki gry w szachy dla klas I - III

i dalej zależy od przeglądarki

firefox nie znajduje dokumentu ale mamy link:
    http://www.pzszach.org.pl/pobierz/programnauki.doc
    który modyfikujemy na
    http://www.pzszach.org.pl/stara/pobi...ogramnauki.doc

pozdrawiam AG

14. Dziękuję!
    Ufff, jak ten czas szybko leci. Ja przekopywałem nową stronę, wręcz byłem absolutnie pewny że to było na nowej... ponadto googlowałem, ale na starą jakos mi do głowy nie przyszło zaglądać. Uważam, że ten program powinien być ogólnie dostępny także na nowej stronie.

+ Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów