+ Odpowiedz w tym wtku
Strona 1 z 21 1 2 3 11 ... OstatniOstatni
Poka wyniki od 1 do 15 z 315

Wtek: List Otwarty czonkw Kadry Narodowej Mczyzn

Doczy
    Apr 2005

List Otwarty czonkw Kadry Narodowej Mczyzn

Warszawa, 14 maja 2007

[center:4fc3660156]List Otwarty czonkw Kadry Narodowej Mczyzn
    do Zarzdu Polskiego Zwizku Szachowego[/center:4fc3660156]

My, aktualni i byli czonkowie Kadry Narodowej Mczyzn, biorcy udzia w zgrupowaniach Kadry Narodowej w latach 2005-2007, zwracamy si z prob do Zarzdu Polskiego Zwizku Szachowego o zmian na stanowisku Trenera Kadry Mczyzn.
    Obserwujc prac Trenera Kadry Mczyzn na zgrupowaniach oraz zawodach midzynarodowych stwierdzamy, e mistrz midzynarodowy Jacek Bielczyk, piastujcy to stanowisko od roku 2005, nie wywizywa si ze swoich obowizkw:

- podczas zgrupowa Kadry Narodowej Mczyzn nie odbyway si adne merytoryczne zajcia szachowe prowadzone przez trenera Bielczyka
    - podczas Indywidualnych Mistrzostw Europy 2006 i 2007 trener Bielczyk nie oferowa adnej pomocy w zakresie przygotowa do partii
    - w czasie midzy zgrupowaniami a turniejami rangi mistrzowskiej zawodnicy nie otrzymywali adnych materiaw szkoleniowych

Ponadto uwaamy, e brak dowiadczenia we wsppracy z zawodnikami klasy arcymistrzowskiej poddaje w wtpliwo kwalifikacje obecnego trenera Kadry Narodowej Mczyzn. Jednoczenie nie zauwaamy, aby pan Bielczyk czyni cokolwiek by poprawi swj warsztat szkoleniowy.

Powysze fakty sprawiaj, e naszym zdaniem pan Bielczyk nie jest odpowiedni osob na stanowisko trenera Kadry Narodowej Mczyzn i dlatego domagamy si jego dymisji.

Chcielibymy jednak podkreli, e krytyki wobec trenera Kadry Narodowej Mczyzn nie czymy z krytyk osoby pana Aleksandra Hryckiewicza. Przeciwnie – uwaamy, e wsppraca z tym wybitnym specjalist z zakresu fizjologii oraz psychologii jest innowacyjna i odbieramy j pozytywnie. Pamitajmy jednak, e nie moe ona zastpi typowego treningu szachowego, co niestety stao si standardem w naszej Kadrze.

Jednoczenie uwaamy, e pan Bielczyk nie powinien peni funkcji kapitana podczas druynowych imprez rangi mistrzowskiej takich jak Druynowe Mistrzostwa Europy czy Olimpiada Szachowa. Ze strony kapitana podczas Druynowych Mistrzostw Europy 2005 oraz Olimpiady Szachowej 2006 zawodnicy nie otrzymywali fachowej pomocy szachowej, za do relacji interpersonalnych podczas odpraw mona zgasza wiele zastrzee.

Wedug nas, przy doborze trenera Kadry, jak i kapitana na druynowe zawody midzynarodowe, gwnym kryterium powinny by wysokie kwalifikacje, a minimalnym wymaganiem stawianym przed kandydatem na to stanowisko powinno by posiadanie tytuu arcymistrza.

Ch prowadzenia Kadry Narodowej Mczyzn wyrazi m.in. czeski arcymistrz Zbynek Hracek.

Jestemy jednak otwarci na inne propozycje, ale jednoczenie uwaamy, e skoro trener ma nam suy pomoc i trening z nim ma wpywa na popraw naszego poziomu sportowego, kada kandydatura powinna by konsultowana z zawodnikami.

W przypadku braku odpowiedzi na nasz postulat, niej podpisani zawodnicy bd zmuszeni do zrezygnowania z udziau w zgrupowaniach Kadry Narodowej, uznajc, e zgrupowania w obecnej postaci, z czysto szachowego punktu widzenia, s dla nas strat czasu, na ktr nie moemy sobie pozwoli, mylc o solidnym przygotowaniu do najwaniejszych startw w roku.

Chcemy podkreli, e jestemy wiadomi postanowie wynikajcych z podpisania przez nas Regulaminu Praw i Obowizkw Czonkw Kadry Narodowej, jednak obecna sytuacja panujca w Kadrze Narodowej Mczyzn jawnie narusza nasze prawo do fachowego treningu szachowego, zagwarantowanego w artykule 12 Ustawy o sporcie kwalifikowanym: "Do zada polskiego zwizku sportowego naley w szczeglnoci przygotowywanie reprezentantw Polski do uczestnictwa w midzynarodowym wspzawodnictwie sportowym", dlatego postanowilimy przeciwko temu zaprotestowa.

Zwracamy uwag, e nasz protest nie jest personalnie skierowany w stron osoby pana Bielczyka, a jest jedynie walk o dostp do profesjonalnego treningu, gwarantowanego przepisami prawa. Nasz protest miaby miejsce w przypadku kadej innej osoby, ktrej praca nie przynosiaby czonkom Kadry Narodowej adnych korzyci.

Mamy nadziej, e czonkowie Zarzdu Polskiego Zwizku Szachowego pomog czonkom Kadry Narodowej Mczyzn w zapewnieniu fachowej opieki trenerskiej.

Ze sportowym pozdrowieniem,

Mateusz Bartel

Piotr Bobras

Bartomiej Heberla

Robert Kempiski

Bartomiej Macieja

Tomasz Markowski

Bartosz Soko

Radosaw Wojtaszek
    "Chess is war minus the shooting"

2. Dzi na kanale nSport ok 21:00 miaa miejsce dyskusja na temat wyej wymienionego pisma. Gomi w studio byli Mateusz Bartel oraz Andrzej Filipowicz. Telefoniczne poczono si rwnie z Jackiem Bielczykiem.

Niespodziank (przynajmniej dla mnie) byo poparcie dla wniosku o odwoanie Jacka Bielczyka ze strony Andrzeja Filipowicza, ktry stwierdzi, e rzeczywicie trener kadry nie wywizuje si ze swoich obowizkw i powinien zosta odwoany. Ja niestety nie widziaem tego programu (nie mam platformy "n"), a jedynie syszaem o nim, wic nie znam szczegw.
    Moe wic Mateusz mgby napisa na forum swoje wraenia? A moe ktry z forumowiczw nagrywa ten program i mgby go wstawi do sieci?

Na stronach Przegldu Sportowego znalazem rwnie artyku
    na temat listu czoowych polskich szachistw.
    Jeli trzymasz z Bar, Real to twj wrg. Ja wybraem Barcelon - Hristo Stoichkov.
    Madrid, cabrn saluda al campen! - Samuel Eto'o

Doczy
    Apr 2005
    Cytat Zamieszczone przez Jurek
    Dzi na kanale nSport ok 21:00 miaa miejsce dyskusja na temat wyej wymienionego pisma. Gomi w studio byli Mateusz Bartel oraz Andrzej Filipowicz. Telefoniczne poczono si rwnie z Jackiem Bielczykiem.
    Sam fakt zaproszenia do telewizji w sprawie listu by dla mnie zaskoczeniem. Z jednej strony pozytywne jest, e telewizja zainteresowaa si szachami, szkoda tylko, e stao si to przy okazji sporu. Dla nas jako zawodnikw, ktrzy chcieliby,aby postulaty listu byy spenione wizyta w TV jest oczywicie bardzo korzystna, ale generalnie lepiej byoby by, aby kamery wizytoway nas podczas zawodw lub wywiadw, do czego namawiaem szefa programu. Moe ju jutro podczas Grand Prix PKO BP pojawi si ludzie z nSport?

Cytat Zamieszczone przez Jurek
    Niespodziank (przynajmniej dla mnie) byo poparcie dla wniosku o odwoanie Jacka Bielczyka ze strony Andrzeja Filipowicza, ktry stwierdzi, e rzeczywicie trener kadry nie wywizuje si ze swoich obowizkw i powinien zosta odwoany. Ja niestety nie widziaem tego programu (nie mam platformy "n"), a jedynie syszaem o nim, wic nie znam szczegw.
    Poparcie p. Filipowicza jest zaskakujce, ale jak wida nasze zarzuty wobec trenera spotkay si ze zrozumieniem innych osb, co bardzo nas cieszy.
    Jeli chodzi o sam program - nazywa si o nMagazyn, i skada si z 3 czci po mniej wicej 20 minut. Szachy, ktry byy na kocu, zostay poprzedzone przez pik non oraz boks, wic towarzystwo niczego sobie.
    Poczenie telefoniczne,o ktrym wpomniae byo dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Ale miao te swoje minusy, bo to p. Bielczyk najduej mwi podczas caego programu, starajc si broni swoich racji. Z mojego punktu widzenia nie bya to udana obrona, a raczej odwracanie rozmowy od gwnego tematu, ale by moe niektrzy widzowie uznali, e to zawodnicy nie maj racji?
    Na mnie najwiksze wraenie zrobio zdanie, ktre brzmiao mniej wicej tak: " ...by moe Mateusz miaby okazj zobaczy jak wyglda praca na zgrupowaniach, ale ja ju nie pamitam kiedy on ostatnio si na jakim pojawi...". Jest ono do zabawane, bo akurat ja braem udzia we wszystkich zgrupowaniach w roku 2006, a opuciem jedynie ostatnie zgrupowanie, na ktrym frekwencja wynosia 2 osoby, i na ktrych rozwinity zosta trening z poprzedniego zgrupowania - mianowicie gra przeciwko programowi Rybka (grudzie 2006) zostaa rozwinita do gry przeciwko programowi Rybka na lepo. Tempo 10 minut + par sekund... To byo zgrupowanie poprzedzajce Mistrzostwa Europy w Drenie.
    Zaskoczyo mnie rwnie stwierdzenie, z ktrego wynikao, e to zawodnicy s winni obecnej sytuacji, bo na zgrupowaniach jest maa frekwencja, podczas gdy mi si wydawao, e maa frekwencja jest spowodowana gwnie faktem braku zaj szachowych. Ale by moe si nie znam.
    Po raz ktry (bo rozmowy na temat zaj szachowych prowadzone byy ju midzy zawodnikami a panem Bielczykiem) trener broni si mwic, e na zgrupowaniach obecny jest pan Aleksander Hryckiewicz. Wyglda na to, e pan Trener chtnie "przywaszcza" sobie cik prac pana Aleksandra (bo pan Hryckiewicz jest znakomitym profesjonalist i naprawd praca z nim to wielka przyjemno) i uwaa, e obecno pana Aleksandra usprawiedliwia brak zaj szachowych. Ot nie i jest to zawarte w pimie.
    To s w skrcie moja wraenia z wypowiedzi Trenera Kadry.
    Pan Filipowicz, powtrzy na antenie to co wczeniej powiedzia w nagranym materiale (bo przed naszym wejciem na wizj puszczony by krtki materia, w ktrym bya przeprowadzona rozmowa rwnie z Bartoszem Soko) - czyli e zgadza si z nami, a nie zgadza si z p. Bielczykiem.
    Prowadzcy chcia chyba "wydusi" troch wicej, ale nie byo to moliwe wobec bardzo dugiej wypowiedzi pana Bielczyka.
    I to na tyle.

Jaki bdzie cig dalszy - przekonamy si w poowie czerwca. Mam nadziej, e dojdzie do sytuacji, kiedy to dobr osoby trenera kadry, ktry przecie powoywany jest by pomaga zawodnikom, bdzie w jakiej formie z zawodnikami konsultowany, a nie tak jak dotychczas po prostu ustalany, co mija si z celem, zwaszcza, kiedy kandydatura od razu wyglda na nieodpowiedni, co zreszt zawodnicy wielokrotnie sygnalizowali.

Wypada pogratulowa skutecznoci dziaania. Oby tylko teraz byo lepiej!

http://sport.interia.pl/felietony/za...toalety,912853
    Powyszy link jest do felietonu pana Zarzecznego na Interii ktry mwi o buncie szachistw przeciw trenerowi kadry. Niestety pan Zarzeczny zapomina zauway e to trener powinien odpowiada za to by zawodnika przygotowa do partii z przeciwnikiem (czyli o analizie wczeniejszych partii przeciwnika i stylu jego gry), a to nawet Ja (totalny amator szachowy) rozumiem e jest wane w turniejach rangi mistrzowskiej). Niestetyi pan Bielczyk z teorii jest gorszy od zawodnikw kadry wic z jakiej racji bierze za to pienidze

Ps: Ten komentarz zosta umieszczony jako komentarz na stronie portalu interia.pl dlatego pokazane s tam sprawy jasne dla czytelnikw tego forum

Doczy
    Apr 2005
    A w ogle kim jest Pan Zarzeczny? Niech si lepiej zajmie czym co mu wychodzi (Sdzc ze zdjcia s takie czynnoci, ktre mu wychodz :-) )

Cytat Zamieszczone przez PS
    A w ogle kim jest Pan Zarzeczny? Niech si lepiej zajmie czym co mu wychodzi (Sdzc ze zdjcia s takie czynnoci, ktre mu wychodz :-) )
    Trafiony - zatopiony!
    Zarzeczny by m.in. dziennikarzem sportowym Wprost i zastpc redaktora naczelnego Przegldu Sportowego.
    W necie bardzo czsto mona znale informacje, e po pijanemu spowodowa wypadek (wjecha samochodem w motocyklist, ktry odnis bardzo cikie obraenia) za co dosta 1,5 roku w zawiasach na 4 lata. Nic oficjalnego(!) na ten temat znale nie umiaem. W jednym z artykuw twierdzi, ze Otylia Jdrzejczak, powinna zosta uniewinniona "bo wpadki chodz po ludziach"....
    Szkoda czasu na komentowanie tego co on pisze.

Doczy
    Mar 2005
    Ale cie ten Zarzeczny

Mona oczywicie atakowa Zarzecznego, ale napisa tekst, ktry spowodowa, e po raz kolejny nasza ukochana dyscyplina zostanie potraktowana jak zwyka gra wietlicowa.
    Zarczam, e wiele osb stojcych z boku podziela prezentowany przez red. punkt widzenia - omieszajcy szachy.
    Czy aby o tak saw autorom listu chodzio ?
    Pozdrawiam

Doczy
    Apr 2005
    Czy autorzy listu, ktrzy napisali list w istotnej sprawie, mieli tego nie robi, bo jaki ignorant moe z nich kpi? Przecie ten czowiek nie tylko nie ma pojcia szachach, ale o sporcie w ogle ( O czym wiadczy fragment o Ronaldinho czy Mayszu)

Cytat Zamieszczone przez jotes
    List by napisany profesjonalnie i odnis podany skutek. Dzi mamy takie czasy, e kady moe sobie z kadego zakpi nie ponoszc konsekwencji, dlatego to ludzie sami musz rozrni kogo suchamy, a kogo nie. Poczytaem troch komentarzy do jego felietonw i odniosem wraenie, e ludzie najczciej sie z nim nie zgadzaj. Problem jednak w tym, e teraz "oszoomy" s w modzie - trzeba by jak najbardziej kontrowersyjnym, bo tylko wtedy jest odzew wrd czytajcych. Pisa mdrze nie wypada!

12. Co Pan proponuje?

Mona oczywicie atakowa Zarzecznego, ale napisa tekst, ktry spowodowa, e po raz kolejny nasza ukochana dyscyplina zostanie potraktowana jak zwyka gra wietlicowa.
    Zarczam, e wiele osb stojcych z boku podziela prezentowany przez red. punkt widzenia - omieszajcy szachy.
    Pozdrawiam
    Panie Jotes,

Co Pan proponuje?
    Siedziec cicho i milczec w obliczu zla i glupoty?
    To tak ma wygladac SPRAWIEDLIWOSC i PRAWO w czasach gdy u wladzy jest PiS ?

Z szacunkiem,

Krzysztof Pytel
    Reims, 22.05.2007

Doczy
    Apr 2005
    Autorom listu chodzio o zmian na stanowisku trenera Kadry. To chyba jest oczywiste. Jeli chodzi o saw to zdobywa si j wynikami. A to, e pismo ukazao si w prasie byo - niejako - koniecznoci z uwagi na to, e w przeszoci postulaty zawodnikw byy zwyczajnie ignorowane. Dlatego pojawia si informacja do pracy, bo dziki niej ciej pozosta guchym na proby zawodnikw.

Jeli chodzi o sam felieton Pana Zarzecznego - mio, e dla tego dziennikarza jakiekolwiek wydarzenie ze wiata szachw jest wydarzeniem tygodnia.
    Ale poza tym caa reszta podpada pod srog krytyk.

Cytat Zamieszczone przez Pawe Zarzeczny
    Umotywowali to nawet sensownie, mianowicie e niczego od obecnego szkoleniowca nie mog si nauczy, choby grali z nim dnia mi i nocami.
    Oczywicie to zdanie cakowitego laika. Nikt z trenerem nie zamierza gra dniami, a ju tymbardziej nocami. Poza tym fakt niewystarczajcych kwalifikacji by tylko jednym z zarzutw, bo bardziej razio nas to, e trener nie wywizywa si ze swoich obowizkw, co byo napisane na wstpie do pisma. Widocznie pan Zarzeczny czyta wybirczo.

Ten bl znaj jednak sportowcy wielu dyscyplin, w ktrych obecno trenera rzadko kiedy ma pozytywny wpyw. Choby w futbolu: bo kto mgby nauczy kopa pik Ronaldinho albo Rooneya - oni nauczyli si przecie wszystkiego sami. Bd w tenisie ziemnym - trener Federera moe co najwyej odbija pik z drugiej strony siatki i jak najmniej si odzywa. Wemy te przykad Maysza - zwycia on absolutnie bez rnicy czy jego trenerem jest Tajner, Kuttin, Lepistoe, wasny wujek albo i nikt.
    To ju w ogle bardzo odwana teoria. Moe zatem w ogle trenerzy s niepotrzebni?
    A podzikowania sportowcw dla trenerw s samymi wymysami?
    Kiedy zawodnik klasy Cristiano Ronaldo mwi, e zawdzicza swj rozwj trenerowi ergusonowi to te jest wymys?
    Zreszt - porwnywanie innych dyscyplin do szachw jest bardzo ryzykowne. I na pewno nie moe tego robi osoba, ktra si na tym nie zna.

Z kolei sabym zawodnikom, takim jak nasi szachici, nie pomoe nawet najtszy fachman - bo jak wiadomo i w Paryu nie zrobi z owsa ryu.
    To ju w zasadzie mona traktowa jako wycieczk osobist. Wiadomo - nie kady zawodnik, ktry podpisa pismo, regularnie poprawia swoje wyniki. Nie kady cay czas ma tendencje wzrostow - zdarzaj si wzloty jak i upadki.
    Jednak generalnie poziom szachw - zwaszcza czowki - w Polsce ronie ,co odzwierciedla si w poprawianych z listy na list pozycjach w rankingu.
    Skoro teraz redni ranking najlepszej 10tki Polakw daje nam 10 miejsce w wiecie - czy znaczy to e "nie sa si z nas zrobi ryu"?
    Np: taki Bartosz Soko na najblisz list bdzie mia ranking ok.2660 (a jeszcze 2 lata temu nie mia 2600) - awansuje do pierwszej 50 wiata - to ju trzeba doceni.
    Czy Radek Wojtaszek - 20letni chopak, bardzo znany na wiecie i systematycznie rozwijajcy si - czy wobec niego te stosuje si twierdzenie red. Zarzecznego? A przecie i inni nie pozostaj w tyle.

Dlatego bunt szachistw jest zwyczajnie gupi. Jeeli nie czyni postpw (a tak jest, od lat najlepiej spisuj si u nas gracze importowani z d. ZSRR) to nie dlatego, e sabo szkoli ich ten czy inny trener, tylko zapewne osignli puap swych moliwoci.
    Nasze pismo ciko nazwa buntem. To po prostu upomnienie si o swoje prawa. Jeli zawodnicy nie widz sensu wsppracy z trenerem, ktry zatrudniony jest w celu pomocy w ich rozwoju, daj temu wyraz. Czy to jest gupie?

Reszty pisma nie chce mi si nawet komentowa,gownie dlatego,e nie ma to zwizku z tematem trenera.

14. Re: Co Pan proponuje?

Cytat Zamieszczone przez krzysztof pytel
    Co Pan proponuje?
    Siedziec cicho i milczec w obliczu zla i glupoty?
    To tak ma wygladac SPRAWIEDLIWOSC i PRAWO w czasach gdy u wladzy jest PiS ?
    Krzysztof Pytel
    Reims, 22.05.2007[/color]
    Nie chodzi o to aby milcze, codzi o co zupenie innego. Ot z uwagi na absorbujc prac obecnie bardzo rzadko odwiedzam to forum. Trafiem tu, poniewa kto ze znajomych pokaza mi tekst Zarzecznego (z odp. oczywicie komentarzem) a ja chcc dotrze do rda odnalazem list. Podkrelam, osoba nie zwizana z szachami postrzega szachow rzeczywisto przez pryzmat artykuu Zarzecznego.
    Pamietajmy, e wczeniej byy artykuy innych publicystw, prezentujce wycznie racje drugiej strony. Czy byy one przykadem rzetelnoci dziennikarskiej ?
    W kocu kto mieczem wojuje ...

Ja osobicie nie uwaam, e list jest zy - za nie trafione uwaam jego tak szerokie nagonienie. Jeli na amach prasy, internetu a jak czytam wyej i telewizji ma trwa spr jednej frakcji z drug to przyniesie to wycznie szkod szachom.
    Jak za pewien czas wahado przesunie si w drug stron to rzdzca obecnie opcja, posugujc si podobnymi metodami bdzie atakowa obecn opozycj. I co tak ma trwac w nieskoczono?
    Pozdrawiam

15. Cytat Zamieszczone przez Mateusz Bartel
    Autorom listu chodzio o zmian na stanowisku trenera Kadry. To chyba jest oczywiste. Jeli chodzi o saw to zdobywa si j wynikami. A to, e pismo ukazao si w prasie byo - niejako - koniecznoci z uwagi na to, e w przeszoci postulaty zawodnikw byy zwyczajnie ignorowane. Dlatego pojawia si informacja do pracy, bo dziki niej ciej pozosta guchym na proby zawodnikw.

Jeli chodzi o sam felieton Pana Zarzecznego - mio, e dla tego dziennikarza jakiekolwiek wydarzenie ze wiata szachw jest wydarzeniem tygodnia.
    Ale poza tym caa reszta podpada pod srog krytyk.
    ...
    Oczywicie to zdanie cakowitego laika.
    Szanowny Panie Mateuszu!
    Na pocztku powiem, e ciesz si, e swoimi wynikami w MP namiesza Pan w naszym doc stabilnym wiatku szachowym.
    A wracajc do rzeczy - nie ma wtpliwoci e artyku jest pisany przez laika, w kocu jest kierowany nie do szachistw a do laikw wanie. I nie ma potrzeby mnie lub kogokolwiek do tego przekonywa.
    Ale mam pytanie: czy Prezes firmy X, do ktrej po pienidze na szachy uda si Prezes PZSzachu, Polonii itd. wiedz na temat naszej dyscypliny bdzie mia wanie z felietonw typu 'Zarzeczny" czy te moe z wizyty na tym forum, gdzie caa sprawa jest znana i nawietlona. Mog si zaoyc, e e bdzie to jak 1:1000, na korzy wariantu I.
    A gupi tekst o wspomaganiu si szachistw pomoc komputerw - zrodzi kolejny stereotyp.
    Reasumujc - gdyby nie list Pan redaktor nie mia by okazji do zarobienia na wierszwce.
    Pozdrawiam

+ Odpowiedz w tym wtku

Uprawnienia umieszczania postw

• Nie moesz zakada nowych tematw
  • Nie moesz pisa wiadomoci
  • Nie moesz dodawa zacznikw
  • Nie moesz edytowa swoich postw

Dependable company international car shipping from USA