+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Wywiad z Mateuszem Bartlem

1. Wywiad z Mateuszem Bartlem

Dnia 16 czerwca o godz. 20.00 na www.szachmaty.prv.pl odbędzie się wywiad

z aktualnym mistrzem Polski Mateuszem Bartlem !

2. admin_szachmaty1: Gratuluje tytułu Mistrza Polski!
    ~MateuszBartel: Dziękuję
    admin_szachmaty1: Czy tytuł Mistrz Polski był dla ciebie zaskoczeniem?
    ~MateuszBartel: Tak i to bardzo dużym, bo jak już parę razy mówiłem, zupełnie się tego nie spodziewałem. Moje oczekiwania był dużo mniejsze, po prostu chciałem zagrać dobry turniej.
    admin_szachmaty1: Kogo najbardziej się obawiałeś przed Mistrzostwami?
    ~MateuszBartel: Nie myślałem w kategoriach kogo najbardziej się obawiam czy kogo najmniej. Mógłbym tak myśleć, gdybym był faworytem, a tak wszystkich traktowałem tak samo.
    admin_szachmaty1: Jakie były twoje początki z królewską grą?
    ~MateuszBartel: Tata nauczył mnie grać w szachy kiedy miałem ok. 6-7 lat i byłem chory na ospę. Potem po jakimś czasie zaprowadził mnie i mojego brata Michała do klubu Polonia Warszawa.
    admin_szachmaty1: Jak doszedłeś do tak wspaniałego poziomu gry?
    ~MateuszBartel: Myślę, że ciężko nazwać go wspaniałym , bo tak naprawdę nic jeszcze nie osiągnąłem
    ~MateuszBartel: Natomiast wszystko do czego doszedłem zawdzięwczam wielu osobom, zwłaszcza rodzicom, mojemu klubowi i trenerom
    ~MateuszBartel: Jak każdy musiałem też wykonać dużo własnej pracy, ale bez pomocy innych byłoby dużo ciężej.
    admin_szachmaty1: W jakim tempie czujesz się najlepiej?
    ~MateuszBartel: W tempie żółwia A tak na poważnie, jeśli chodzi o szachy klasyczne to jestem zwolennikiem jak najdłuższego tempa, które moim zdaniem daje obraz całej wiedzy zawodnika
    ~MateuszBartel: przy tempie np. 90 min. partia + 30.sek ruch jest bardzo wiele przypadkowości w końcówkach zwłaszcza
    ~MateuszBartel: Natomiast nie mam nic przeciwko gry w szachy szybkie i blica, ale to już jest zupełnie co innego niż szachy klasyczne.
    admin_szachmaty1: Twój największy sukces w szachach?
    ~MateuszBartel: Bez dwóch zdań wygranie MP
    ~MateuszBartel: .
    admin_szachmaty1: Stosujesz w trakcie gry jakieś specjalne, znane taktyki? Jeśli tak, to jakie?
    ~MateuszBartel: Nie, w czasie partii staram zajmować się szachami.
    admin_szachmaty1: W której części partii czujesz się najlepiej?
    ~MateuszBartel: Myślę, że to akurat zależy od osoby przeciwnika z którym gram, bo różni gracze mają różna wady i zalety a ja staram się być zawodnikiem uniwersalnym.
    admin_szachmaty1: Co możesz powiedzieć początkującym graczom, którzy dopiero zaczynają grać w szachy?
    ~MateuszBartel: Wszyscy , którzy zaczynają grać w szachy powinni zawsze mieć na pierwszym miejscu radość z gry w szachy
    ~MateuszBartel: Jeśli to co robią im się podoba to zawsze będą mieli szansę podnieść swój poziom gry
    ~MateuszBartel: Jeśli zaś będą to robić pod przymusem, lub dla pieniędzy - to niestety może nie być żadnych skutków.
    admin_szachmaty1: Jaką literature możesz polecić dla graczy o sile gry 2 kategorii?
    ~MateuszBartel: Każdą. Każda książka szachowa rozsądnie przemyślana powinna przynieść korzyści. Zawsze tylko trzeba wiedzieć co chce się wynieść ze studiowania książki, bo z samego oglądania diagramów lepiej się nie gra.
    admin_szachmaty1: Jakie serwery on-line najbardziej polecasz ?? i jakie masz na nich nicki?
    ~MateuszBartel: Nie będę oryginalny jak powiem, że Playchess (Mateusz Bartel) oraz ICC (Whitehero)
    admin_szachmaty1: Jak oceniasz swój występ w tegorocznych Mistrzostwach Europy?
    ~MateuszBartel: Uważam, że wystąpiłem całkiem nieźle, choć czuję niedosyt, bo była szansa na awans do czołowej 16. Wiem jednak, że czeka mnie jeszcze wiele pracy, żeby w ME zagrać o najwyższe cele.
    admin_szachmaty1: Co sądzisz o polskich szachistach? Który jest najmocniejszy twoim zdaniem?
    ~MateuszBartel: Ciężko ocenić, który zawodnik jest najlepszy, nie lubię takich porównań
    ~MateuszBartel: Uważam natomiast, że w czołówce dzieje się dość dobrze, bo nawet tzw. "starzy" zawodnicy mają jedynie ok. 30 lat, a to jest wiek, kiedy można jeszcze progresować
    ~MateuszBartel: Jeśli zaś chodzi o najbardziej perspektwicznych zawodników to nie będzie zaskoczeniem jak powiem, że Radek Wojtaszek już niedługo powinien być w pierwszej 50 na świecie
    ~MateuszBartel: Również przed Pawłem Czarnotą jest duża przyszłość
    ~MateuszBartel: Natomiast ciekawe jest, że coraz więcej zawodników ok. 2450 progresuje i tym samym już niedługo ponad 2500 będą mieli np. Jedynak, Gajewski, Dziuba czy Heberla, a dzięki temu czołowka się wyrówna i coraz ciężej będzie zagrać nawet w finale MP.
    admin_szachmaty1: Twój największy idol szachowy oraz życiowy?
    ~MateuszBartel: Nie mam szachowego idola, lubię podpatrywać różne rzeczy u różnych graczy
    ~MateuszBartel: Jeśli zaś chodzi o życie - staram się wzorować na kolegach z Polonii PLUS GSM Warszawa :-)))
    ~MateuszBartel: A tak na poważnie, to chyba nie wzoruję się na nikim.
    admin_szachmaty1: Jak oceniasz występ reprezentacji na olimpiadzie w Turynie?
    ~MateuszBartel: Jeśli chodzi o mężczyzn, to zależy pod jakim kątem. Bez Krasenkowa i Mitonia wynik mniej lub bardziej odzwierciedlał nasze miejsce w szyku, choć szkoda ostatniej rundy, bo mogliśmy sprawić sporą niespodzienkę. Natomiast patrząć pod kątem naszego potencjału...
    ~MateuszBartel: to miejsce to jest słabe, bo w latach poprzednich, grając w najlepszym składzie byliśmy wyżej
    ~MateuszBartel: mimo to nawet w składzie, w którym graliśmy mogliśmy być wyżej, ale niestety paru zawodników, w tym ja, zagrało słabiej niż w ostanich turniejach, choćby na ME.
    admin_szachmaty1: Wybierasz sie w najblizszym czasie na jakies turnieje? Jak tak to gdzie i kiedy?
    ~MateuszBartel: Jako trener na I ligę juniorów. A grać będę w lidze portugalskiej pod koniec lipca.
    admin_szachmaty1: Jakie korzyści przynosi gra w szachy?
    ~MateuszBartel: Zależy na jakiej płaszczyźnie.
    admin_szachmaty1: Ile godzin dziennie spedzasz przed szachownicą?
    ~MateuszBartel: To zależy. Mimo wszystko nie odpowiem, bo nie mierzę sobie czasu. Siadam kiedy mam ochotę i na tyle na ile chcę.
    admin_szachmaty1: Czy twoja rodzina zna sie na szachach i kibicuje na kazdych zawodach?
    ~MateuszBartel: Mój Tata Marek (2246) oraz brat Michał (2230) znają się dobrze i zawsze otrzymuję od nich wiele uwag po partiach, które bardzo często są słuszne. Michał jest bardzo groźnym zawodnikiem i może wygrać z każdym. Ostatnio jednak skupił się na studiach i prakty...
    admin_szachmaty1: Czy masz swoją witrynę szachową?
    ~MateuszBartel: Nie mam,choć nie wykluczam, że kiedyś taka zostanie stworzona. Ale na razie chyba nie byłoby o czym na niej pisać
    admin_szachmaty1: Czy gra przez internet 5 minutowek przynosi jakieś korzyści?
    ~MateuszBartel: Nie przynosi żadnych korzyści, natomiast może i najczęściej wpływa negatywnie na rozwój zawodnika, bo gra on wtedy dużo płyciej w normalonych partiach.
    admin_szachmaty1: Udzielasz lekcji szachowych przez internet?
    ~MateuszBartel: Nie udzielam.
    admin_szachmaty1: Co czuje się na szachownicy po wykonaniu ruchu, a poźniej dostrzegnięcia groźnego, nieprzyjemnego ruchu przeciwnika?
    ~MateuszBartel: Dreszczyk emocji chyba Wiadomo, każdy się wtedy stresuje, a pewną sztuką jest opanowanie emocji i zachowywanie się normalnie. A jak juz nawet przecwnik zagra takie posunięcie trzeba przejśc nad tym do porządku dziennego i dalej walczyć do końca. Mi się ...
    ~MateuszBartel: niestety to często nie udaje.
    admin_szachmaty1: Co sadzisz o serwisie szachmaty?
    ~MateuszBartel: Myślę, że jest całkiem fajny i muszę powiedziec, że podoba mi się. Jest przed nim przyszłość :-)
    admin_szachmaty1: Dziękuje za wywiad
    ~MateuszBartel: Było mi bardzo miło. Mam nadzieję, że będzie okazja do następnych

Mateusz Bartel: Over some time you can notice interesting phenomenon on the Polish chess scene - there are almost no interesting tournaments but every year we have new grandmaster(s). This is very strange because in the past we had lots of interesting events with many GM's, like Polanica Zdrój (very strong closed tournament in 1998 with Karpov, Leko, Shirov, Oll etc.) Koszalin, Świdnica and some other. I hope it will get better, because right now top GM's and young talented players are usually forced to play abroad.
    To żaden fenomen. Aby zdobywać tytuły powinno być zainteresowanie wśród rodziców, sponsorów, mediów itd. Po fali dobrych turniejów w Polsce to całkiem logiczne, że młodzi gracze zdobywają tytuły. Ale moim zdaniem to jest na krótką metę, bo tych dobrych turniejów już praktycznie nie ma.
    "Niecierpliwość jest wrogiem myślenia" George Koltanowski
    "Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska, być zwyciężonym a nie ulec to zwycięstwo" Józef Piłsudski

4. To ja może dodam, że sporo ciekawych wywiadów znaleźć możecie na stronie: http://szachy.gda.pl/kategoria/wywiady.

Zapraszam do lektury
    Never underestimate the power of human stupidity!
    www.szachy.gda.pl

Mieszka w
    Warszawa

Odp: Wywiad z Mateuszem Bartlem

Fiu, fiu, Mateusz zdemolował dziś w Moskwie Fabiano Caruanę, wielkie brawa !

Tournament: Aeroflot 2012
    Round: 07
    White: Bartel, Mateusz
    Black: Caruana, Fabiano
    Date: Mon Feb 13 2012
    Result: 1-0

1. d4 d5 2. c4 c6 3. Nf3 Nf6 4. e3 Bg4 5. Nc3 e6 6. h3 Bh5 7. Qb3 Qc7 8. Nh4 Nbd7 9. Bd2 Nb6 10. cxd5 exd5 11. Rc1 Bg6 12. Nxg6 hxg6 13. Bd3 Be7 14. O-O Kf8 15. a4 a5 16. e4 dxe4 17. Nxe4 Rh5 18. Rfe1 Nxe4 19. Bxe4 Bd6 20. Qf3 Nxa4 21. Bxg6 Rh8 22. Bg5 1-0
    "Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość." (1 Kor 13)

Mieszka w
    Warszawa

+ Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów