Zobacz wyniki ankiety: Który z polskich sędziów szachowych jest twoim zdaniem najlepszy?

Głosujących
62. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Tomasz Delega

13 20.97%
  • Andrzej Filipowicz

6 9.68%
  • Piotr Janik

12 19.35%
  • Witalis Sapis

16 25.81%
  • Rafał Siwik

13 20.97%
  • Ryszard Więckowski

1 1.61%
  • Janusz Woda

1 1.61%
+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 19 1 2 3 11 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 276

Wątek: Sprawy sędziowskie

Sprawy sędziowskie

Było już tyle wątków o zawodnikach trenerach działaczach i juniorach, ale nie wybieraliśmy wciąz najlepszego sędziego. Proszę użytkowników o ocenę tylko i wyłącznie umiejętności sędziowskich pomijając inne, pomniejsze sprawy.

Od razu zaznaczam, że nie wiem na ile ta historia jest prawdziwa (jeżeli coś przekręciłem w historyjce to proszę poprawić) ale czytałem gdzieś i słyszałem też parokrotnie o tym, jak p. Filipowicz, sędziując jeden z arcymistrzowskich turniejów, siedząc przy jedej z "desek", nagle zatrzymał zegar orzekając przekroczenie czasu przez jednego z zawodników. Okazało się jednak, że się pomylił, dlatego gra była kontynuowana. A pomylił się dlatego, że siedział ze strony, z której nie mógł widzieć wskazań zegara, chyba że przez całą jego grubość. Zegar był bowiem z tej strony ustawiony tyłem do arbitra.Jednak pomimo tej zabawnej wpadki, nie ulega wątpliwości, że najlepszym polskim arbitrem jest właśnie p. A.Filipowicz. Świadczy o tym najlepiej fakt sędziowania przez niego imprez najwyższej rangi - w ostatnich latach były to m.in. mecze Kramnika z Kasparowem i z Leko.

W pytaniu ankiety brakuje mi wyrazu z tych labo inny jest przecież więcej sędziów IA i FA niż podani (pomijam NA czyli P). Nie głosowałem (z wyżej podanych przyczyn).
    Cytat Zamieszczone przez mkrysz
    Jednak pomimo tej zabawnej wpadki, nie ulega wątpliwości, że najlepszym polskim arbitrem jest właśnie p. A.Filipowicz. Świadczy o tym najlepiej fakt sędziowania przez niego imprez najwyższej rangi - w ostatnich latach były to m.in. mecze Kramnika z Kasparowem i z Leko.
    Ilość nie znaczy jakość A.Filipowicz nie zawraca sobie głowy (tak słyszałem na Jego odczytach) dalszymi szachownicami.A Mirosław Gnieciak? Nie sędziuje (ostatnio) ale czy ma ktoś uwagi do Jego fachowości?

No własnie - ma pan całkowita rację ale jak wstawic do ankiety absolutnie wszystkich polskich sędziów? Np jest jeszcze p.Ryll, p.Gnieciak, p.Siniarksi, p.Suwarski, p.Jankowski, p.Matlak. Przepraszam osoby które pominąłem ale po prostu wróciłem pamięcią do turniejów rozgrywanych przeze mnie niedawno i tylko tych sobie przypomniałem. Podobnie jest trochę jak z listem 101 zaraz po publikacji kilka osób słusznie się denerwuje że ich tam nie ma... Ale jeśli ich by się dopisało wcześniej zaraz trafią się następni.

?...<hmmm>

Dlaczego w ankiecie nie ma żadnej sędziny?? Kobiety znaczy się??
    Nie żebym była jakąś feministką

Na forum ŚlZSzach był plebiscyt. Wpisywano kandydatury, a później była dopiero ankieta. Tu też możnaby najpierw zrobić nominacje.

Moim zdaniem jednym z najlepszych sędziów jest p. Janik - grałem już w kilku turniejach które sędziował i jestem bardzo zadowolony z poziomu sędziowania. A były to: Mistrzostwa Polski Juniorów w Łebie (2004-2005) i kilka turniejów w Krakowie. Rzadko który arbiter potrafi utrzymać kibiców "w ryzach". Pozdrawiam i mam nadzieję, że będzie takich sędziów więcej!
    "W życiu piękne są tylko chwile..."

Cytat Zamieszczone przez Joe Tapir
    Pozdrawiam i mam nadzieję, że będzie takich sędziów więcej!
    Sklonować :?:
    Obelgi – to argumenty tych, którzy nie mają argumentów. Jean Jacques Rousseau

HAHAHA Dobre. Myślę, że taniej byłoby po prostu nauczyć niż klonować
    "W życiu piękne są tylko chwile..."

Cytat Zamieszczone przez Joe Tapir
    HAHAHA Dobre. Myślę, że taniej byłoby po prostu nauczyć niż klonować
    Są tacy osobnicy których zdecydowanie taniej jest jednak sklonować.Przez wrodzoną grzeczność nie podam personaliów.
    Pozdrawiam
    I znow zlo i wystepek musialy ustapic przed atomowa sila atomowek

Mieszka w
    Warszawa
    Komunikat organizacyjny
    XXI Ogólnopolskiej Konferencji Sędziów Szachowych
    Kraków, 12–13 listopada 2005 roku

Ldz. KS 2/2005
    Warszawa, 16 września 2005 roku

1. Organizator
    Kolegium Sędziów Małopolskiego Związku Szachowego na zlecenie Kolegium Sędziów Polskiego Związku Szachowego

2. Terminarz
    - 12 listopada 2005 – przyjazdy w godzinach przedpołudniowych
    - 12 listopada 2005 – zebranie Kolegium Sędziów o godz. 10.00
    - 12 listopada 2005 – rozpoczęcie obrad o godz. 14.00
    - 13 listopada 2005 – rozpoczęcie obrad o godz. 09.00
    - 13 listopada 2005 – zakończenie obrad o godz. 13.00

3. Miejsce
    Zakwaterowanie, obrady – Hotel Optima, Kraków, ul. Malborska 65-67. Wyżywienie w Internacie Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 1, ul. Kamieńskiego 49 (około 10 minut od hotelu Optima).
    4. Warunki uczestnictwa
    koszty: zakwaterowanie i wyżywienie 65 zł za dobę od osoby (zakwaterowanie 40 zł, wyżywienie - 25 zł za dobę od osoby - płatne gotówką w dniu przyjazdu).

5. Plan, tematyka
    1. Wybór prowadzącego obrady i protokolantów
    2. Zatwierdzenie porządku obrad
    3. Powołanie komisji: mandatowej, skrutacyjnej oraz uchwał i wniosków
    4. Prezentacja działalności Kolegium Sędziów Małopolskiego Związku Szachowego
    5. Sprawozdanie z działalności Kolegium
    6. Dyskusja nad sprawozdaniem
    7. Sprawozdanie komisji mandatowej
    8. Część szkoleniowa, w tym:
    - Zmiany w przepisach gry FIDE, zmiany w sprawozdawczości
    - Kongres FIDE 2005 – nowości i informacje dla sędziów szachowych
    9. Sprawozdanie komisji uchwał i wniosków
    10. Podjęcie uchwał
    11. Zakończenie Konferencji

6. Postanowienia końcowe
    W Konferencji, na prawach delegatów, mogą uczestniczyć wszyscy sędziowie klas: pierwszej, państwowej, FIDE i międzynarodowej, pod warunkiem posiadania licencji sędziowskiej klasy centralnej oraz uregulowania opłaty sędziowskiej za rok 2005. Zgłoszenia na konferencję prosimy przesyłać na adres: Zygmunt Ryll, ul. Bukowska 5/53, 32-050 Skawina, tel. (012) 276-19-30 do dnia 25 października br., z podaniem terminów rezerwacji noclegu i wyżywienia.

7. Uwaga
    W dniu 11 listopada br. o godz. 11.00 w Krakowie obędzie się zebranie Zarządu PZSzach.

Przewodniczący Kolegium Sędziów
    Polskiego Związku Szachowego
    /-/ Andrzej Filipowicz

KOMUNIKAT KOLEGIUM SĘDZIÓW PZSZACH Nr 1/2006

I jak tu się nie denerwować na nasz kochany Zarząd i Przewodniczącego Kolegium Sędziów?

Jak czytam komunikat nr 1/2006 to szczególnie moją uwagę zwracają dwa punkty:

Wniosek 7
    7. Zobowiązuje się Kolegium Sędziów do wprowadzenia zmiany w Statusie Sędziego Szachowego, umożliwiającej uzyskanie tytułu sędziego klasy młodzieżowej (16-18 lat), odpowiadającego III klasie sędziowskiej.
    Zarząd wniosek przyjął jednogłośnie.

Kolegium Sędziów podjęło prace nad modyfikacją przepisów odnośnie Statusu Sędziego Szachowego, które zostaną przedłożone do akceptacji Ogólnopolskiej Konferencji Sędziów w Poraju w 2006 roku.

Fajnie jak Zarząd skladający się prawie z samych sędziów raczy głosować rzeczy do niego nie należące i w absolutnie nie znajdujące się w jego zakresie komptencji.

Wniosek 10
    10. Zobowiązuje się Kolegium Sędziów do wystąpienia do Zarządu PZSzach o opublikowanie na stronach internetowych PZSzach całej zawartości Kodeksu Szachowego PZSzach z 2002 roku, wraz ze zmianami z roku 2005. Publikacja powinna być w takiej wersji elektronicznej, aby była możliwość kopiowania tekstu i wstawianie go do dowolnego edytora tekstu.

Zarząd wniosek przyjął jednogłośnie z zastrzeżeniem wstawienia informacji o zakazie dalszej publikacji przedstawionych przepisów oraz ich rozpowszechniania i sprzedawania w formie broszur itp. Kodeks Szachowy wraz z uzupełnieniami jest nadal do nabycia w PZSzach.
    Š Copyright PZSzach.

Kodeks Szachowy PZSzach w postaci plików pdf zostanie, po przygotowaniu, sukcesywnie publikowany na stronie internetowej Związku.

To tak jakby Sejm zakazał publikowania ustaw! Ale w końcu co się dziwić skoro Prezes zamierza ustalać, który delegat jest dla niego wiarygodny, a który nie.
    Chyba zadam sobie trud zeskanowania całego kodeksu i opublikowania go na swojej stronie. :-)
    Może jest tu jakiś prawnik, co by mnie ewentualnie uświadomił, że się mylę i publikacja przepisów PZSzach jest jednak zabroniona! To by była dopiero popularyzacja szachów, czyli zakaz rozpowszechniania przepisów gry.

Ciekawe czy Zarząd ma zgodę na tłumaczenie angielskich przepisów i sprzedaż ich w Polsce? Jakoś nie sądzę. Jak tyle lat byłem w związku, to nigdy się nie starano o taką zgodę.

Wychodzi, że Zarząd chce zabronić rozpowszechniania przepisów, które sam nielegalnie przetłumaczył i sprzedaje.

Mieszka w
    Warszawa, Płock
    A może dogadać się z jakimś wydawnictwem - nawet szachowym - by wystąpiło ze zwykłą procedurą - prośbą o zgodę na tłumaczenie i publikację. Umowa o tłumaczenie i publikacje obowiązuje zazwyczaj kilka lat i zwyczajowo zawiera klauzulę, że żadne inne wydawnictwo nie ma w tym czasie prawa do przekładu i publikacji określonych materiałów. Dlatego wydawcy tak poganiają tłumaczy (przerabiałem to w wyd. ZYSK oraz SCHOLAR), żeby się wyrobić. Skutek byłby taki, że PZSzach np. przez dwa lata nie mógłby rozprowadzać Kodeksu. :-) (nawet we "własnej", czyli pirackiej wersji)

14. Alex, Kodeks jest wydawnictewem pzszach , mógłbyś wystąpić co najwyzej o tłumaczenie handbooka fidowskiego, ale i tak przepisy gry zawarte w kodeksie by obowiązywały. A nie twoje tłumaczenie.

A propos praw autorskich, to ciekawe czy pan Urlich Jahr otrzymuje tantiemy za jeden z najepszych rozdziałów kodeksu jakim jest B.IV - Technika kojarzenia na przykładzie turnieju (szwajcarskiego) ?

Dobrze się stało, że w końcu PZSzach (na mój wniosek) opublikuje Kodeks - dziwie się że bądą robić pdf-y skoro wszystko jest w plikach worda lub innego edytora - mam nadzieje że nie opublikuja bitmpy w pdf aby pliki były duze i nikt nie mógł nie mógł skopiować tekstu - czego próbowałem zapobiec w dokładnie sprecyzowanym wniosku.
    Powinni wziąć przykład z FIDE gdzie jest wersja html i pdf.

Regulaminy , komunikaty, przepisy gry , turniejowe .... powinny być ogólnie dostępne dla wszystkich, a to że związek nie potrafi na tym zrobić biznesu to jest problem związku.

Mieszka w
    Warszawa
    Kolegium Sędziów

Warszawa, 26 stycznia 2006 r.

KOMUNIKAT KOLEGIUM SĘDZIÓW PZSZACH Nr 1/2006

1. Opłaty licencyjne i zakup austriackiego Program kojarzeń Swiss Manager

Opłaty licencyjne sędziów w oparciu o
    Komunikat Organizacyjno-Finansowy PZSzach nr 1/2006

Roczne opłaty uprawniające do sędziowania zawodów
    oraz koszt zakupu i użytkowania programu Swiss Manager
    przedstawiają się następująco:

Klasa sędziowska Opłata licencyjna za 2006 r. Opłata za użytkowanie Swiss Man. 2006 Zakup Swiss Manager
    sędzia klasy IA i FA 50 zł 10 zł 50 zł
    sędzia klasy państw. i kl. I 40 zł 10 zł 50 zł
    sędzia klasy okręg. II i III 30 zł 10 zł 50 zł

2. Program Swiss Manager

Program Swiss Manager mogą nabyć wszyscy sędziowie, organizatorzy imprez, Wojewódzkie Związki Szachowe, kluby, sekcje.

Po wpłaceniu za program opłaty w wysokości 50 zł na konto PZSzach, wpłacający jest uprzejmie proszony o przesłanie informacji pocztą elektroniczną pod adresem Andrzej Filipowicz - poczta a.filipowicz@szachista.com lub andrzej.filipowicz1@neostrada.pl z podaniem własnego adresu
    e-mailowego. Wtedy otrzyma informację i kod dostępu do programu.

Należy program pobrać ze strony http://swiss-manager.at/download_eng.htm

A następnie wstawić otrzymany kod dostępu, w czasie otwierania "exe".
    Jest tam też do pobrania aktualna lista FIDE.

3. UCHWAŁY I WNIOSKI
    XXI Ogólnopolskiej Konferencji Sędziów w Krakowie w dniu 12.11.2005.

Zarząd Polskiego Związku Szachowego rozpatrzył na posiedzeniu 21 stycznia 2006 roku wnioski Ogól-nopolskiej Konferencji Sędziów, skierowane przez Kolegium Sędziów.

Decyzje Zarządu PZSzach

Wniosek 5
    5. W związku z zakupem przez PZSzach programu Swiss Manager, zobowiązuje się Kolegium Sędziów PZSzach do wystąpienia do Zarządu PZSzach o przekazanie tego programu sędziom klas: państwo-wej, FIDE i międzynarodowej FIDE w ramach opłaty licencyjnej, bez dodatkowych opłat.

Zarząd wniosek oddalił przy 1 głosie wstrzymującym

Wniosek 6
    6. Zobowiązuje się Kolegium Sędziów, aby za pośrednictwem Wojewódzkich Związków Szachowych, zaleciło trenerom i instruktorom szachowym naukę przepisów gry w trakcie zajęć w kółkach sza-chowych, klubach MDK i szkołach.

Wniosek 7
    7. Zobowiązuje się Kolegium Sędziów do wprowadzenia zmiany w Statusie Sędziego Szachowego, umożliwiającej uzyskanie tytułu sędziego klasy młodzieżowej (16-18 lat), odpowiadającego III kla-sie sędziowskiej.

Kolegium Sędziów podjęło prace nad modyfikacją przepisów odnośnie Statusu Sędziego Szacho-wego, które zostaną przedłożone do akceptacji Ogólnopolskiej Konferencji Sędziów w Poraju w 2006 roku.

Wniosek 9
    9. Zobowiązuje się Kolegium Sędziów do wystąpienia do Zarządu PZSzach o zlikwidowanie przymusu wydzielenia pomieszczenia na palarnię przez organizatora turnieju.

Zarząd stoi na stanowisku, że obecnie wiele instytucji wprowadza zakaz palenia w budynkach i to samo obowiązuje w wielu budynkach użyteczności publicznej, środkach komunikacji itp.
    Ponadto wielu szachistów rzuciło palenie, a młodzi szachiści praktycznie już nie palą.

W tej sytuacji nieliczni już palacze muszą praktycznie wstrzymać się od palenia na czas rozegrania partii, bowiem inaczej będą tracili zbyt wiele czasu na palenie poza budynkiem, w którym toczą się rozgrywki.

Wniosek 10
    10. Zobowiązuje się Kolegium Sędziów do wystąpienia do Zarządu PZSzach o opublikowanie na stro-nach internetowych PZSzach całej zawartości Kodeksu Szachowego PZSzach z 2002 roku, wraz ze zmianami z roku 2005. Publikacja powinna być w takiej wersji elektronicznej, aby była możliwość kopiowania tekstu i wstawianie go do dowolnego edytora tekstu.

Zarząd wniosek przyjął jednogłośnie z zastrzeżeniem wstawienia informacji o zakazie dalszej publikacji przedstawionych przepisów oraz ich rozpowszechniania i sprzedawania w formie broszur itp. Kodeks Szachowy wraz z uzupełnieniami jest nadal do nabycia w PZSzach.
    Š Copyright PZSzach.

Kodeks Szachowy PZSzach w postaci plików pdf zostanie, po przygotowaniu, sukcesywnie publi-kowany na stronie internetowej Związku.

Andrzej Filipowicz
    Przewodniczący Kolegium Sędziów

+ Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów