+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 23

Wątek: Centralny Rejestr PZSzach

Centralny Rejestr PZSzach

System umożliwia centralne zarządzanie danymi członków i klubów przez poszczególne komisje wchodzące w skład Polskiego Związku Szachowego oraz Wojewódzkich Związków Szachowych. Umożliwi to wgląd i bieżącą aktualizację ewidencji klubowej członków, aktualizację rankingów, kategorii, klas sędziowskich i trenerskich na wszystkich szczeblach.
    "Nowoczesna elektroniczna ewidencja wszystkich członków PZSzach jest w trakcie przygotowywania. Prace są bardzo zaawansowane i wyniki można już zobaczyć w Centralnym Rejestrze na stronie www.chessarbiter.to.pl/ew/ " ze strony http://www.pzszach.org.pl/

Nie jesteśmy w tyle za światem.
    W przyszłości prawdopodobnie będzie elektroniczna legitymacja szachowa. I idąc dalej powinna ona współpracować z poskim programem sędziowskim ChessArbiter. A wtedy tylko klik kartą/legitymacją po czytniku (lub czytnikiem po karcie - ale to zależy od rozwiązań technicznych) i zawodnik wpisany do turnieju. Weryfikacja odbywa się automatycznie.

2. Cytat Zamieszczone przez Tomasz P.
    Nie jesteśmy w tyle za światem.
    W przyszłości prawdopodobnie będzie elektroniczna legitymacja szachowa. I idąc dalej powinna ona współpracować z poskim programem sędziowskim ChessArbiter. A wtedy tylko klik kartą/legitymacją po czytniku (lub czytnikiem po karcie - ale to zależy od rozwiązań technicznych) i zawodnik wpisany do turnieju. Weryfikacja odbywa się automatycznie.
    Na razie, to my jesteśmy na etapie weryfikacji danych zamieszczonych na stronie CR i pewnie jeszcze długo będziemy :komp:
    Na początek proponuję zweryfikować kategorie centralne medalistów MPJ z roku ubiegłego, bo dziwnie to wygląda, że co poniektórzy jeszcze miesiąc temu w Ustroniu grali z kategoriami wyższymi (mojej córce wpadło w oko 2 przypadki: kategoria I i I+), a teraz na listach startowych najbliższego turnieju we Wrocławiu obie mają II+ :+:
    A może są jakieś przepisy powalające odebrać przyznaną wcześniej kategorię i stąd ta degradacja?

Nie mam pojęcia jak działają komisje KKiR wojewódzkie i PZSzach i chciałbym się nieco na ten temat dowiedzieć. Przede wszystkim jak przebiega ich praca? Czy jest w pełni zautomatyzowana, czyli wrzuca plik z raportem do jakiegoś programu, czy wszystko trzeba analizować i wypisywać ręcznie?
    Zastanawiam się też, czemu nadawaniem kategorii centralnych zajmuje się PZSzach? Nie widzę żadnej różnicy, pomiędzy uzyskaniem normy na V kategorię i kandydacką. Norma to norma, tyle że inne cyferki. Czy nie powinno być tak, że KKiR PZSzach powinna zajmować się tylko sprawami zgłosić/przesłać do FIDE itp.?
    Dalej, za wpis do książeczki szachowej nadanej kategorii potrzebne są opłaty, a co jeśli oleje sprawę? Co, sędzia wpisze bk zawodnikowi z 2200? :szok: Może jest to tylko jakaś sucha pozycja w cenniku "dla naiwnych"?

Szczebel wojewódzki.
    Załóżmy jest jakiś tam sobie turniej. Szachista X zdobywa normę na II kategorię. Do kogo to trafia, kto to zatwierdza? Czy jest jakiś sposób, aby uzyskana kategoria w Krakowie, trafiła do związku w Koszalinie, bo tam jest mój rejon? Pytam, bo mam znajomego który rok rocznie, wypełnia normy na II i III kategorię (w latach "tłustych", gdy jego syn był aktywniejszy, wypełniał te normy kilka razy do roku) i zawsze każdorazowo do turnieju zgłasza się z bk... Nie robi tego dla nagród(bo tych raczej nie zdobywa) czy też na złość, po prostu ma w nosie te kategorie. Napisałem tu o robieniu na "złość". Faktycznie, jakiś ambitny zawodnik grający w grupie do 1800 czy też 2000 kroczący dzielnie po normę na jedynkę może sie wściec, gdy w końcówce turnieju natnie sie na takiego "bk"... (sam pewnie już dawno miałby jedynkę, tyle że aby wypełnić normę mając 1000, musiałby naprawdę zdrowo depnąć) Na szczęście w miarę obniżania rankingu fide i coraz częstszego zgłaszania do oceny turniejów B, każdy postępujący w ten sposób zawodnik, wypracuje sobie jakiś ranking i wtedy problem zniknie... Ale nie o to chodzi aby ranking ruchomy rozwiązywał za nas problemy. Zapytam więc, czy kategoria nadawana jest tylko dla zawodnika, czy też m.in. po to, aby w przyszłości ukrócić delikwentowi nieuczciwe postępowanie (można np. zgłosić do turnieju w Obrze w dowolnej grupie rankingowej i powalczyć nawet o dziadowską nagrodę, ale jednak!)
    To tyle na razie. Mam nadzieję że nie pisałem zbyt chaotycznie i wszystko co chciałem przekazać i zapytać jest zrozumiałe :afro

Cytat Zamieszczone przez acidity
    rok rocznie, wypełnia normy na II i III kategorię (w latach "tłustych", gdy jego syn był aktywniejszy, wypełniał te normy kilka razy do roku) i zawsze każdorazowo do turnieju zgłasza się z bk
    Między innymi CR jest po to, aby eliminować takie przypadki. A dlaczego naród lekceważy (żeby nie powiedzieć olewa) legitymacje? Bo za każdą adnotację należy się kasa. Nie we wszystkich woj.zw.szach. ale w centrali to "norma".

4. na Dolnym Śląsku mamy w CR ponad 3800 zawodników
    zawodniczka z II+ ma już poprawioną kat na I+ nie pamiętam skąd wyniknął błąd

To, że dane nie będą dobre było od początku pewne. Tylko w części województw działają w ludzie, którzy sprawnie i szybko rejestrują tego typu dane.

Nie rozumiem jednak dwóch rzeczy. Po pierwsze, dlaczego tytuły międzynarodowe nie są uaktualniane przez Komisję Ewidencji, Klasyfikacji i Rankingu (np. Beata Kądziołka). A po drugie dlaczego istnieją ( po ponad roku) dwie oficjalne strony związane z klasyfikacją czyli CRCz i strona KEKiR.

6. Cytat Zamieszczone przez PS
    To, że dane nie będą dobre było od początku pewne. Tylko w części województw działają w ludzie, którzy sprawnie i szybko rejestrują tego typu dane.

Nie rozumiem jednak dwóch rzeczy. Po pierwsze, dlaczego tytuły międzynarodowe nie są uaktualniane przez Komisję Ewidencji, Klasyfikacji i Rankingu (np. Beata Kądziołka). A po drugie dlaczego istnieją ( po ponad roku) dwie oficjalne strony związane z klasyfikacją czyli CRCz i strona KEKiR.
    Prosta sprawa, nie należy rezygnować, że sprawdzonej rzeczy dopóki nowa w pełni nie zadziała.
    Po drugie mieszkamy w Polsce i każdy rejestr powinien zawierać polską pisownię od początku działania - obciąć ogonki jest łatwo a przywrócić właściwe o wiele trudniej.
    Po trzecie nie dopuszczałbym wpisywania zawodników bez podania daty a nawet miejsca urodzenia - te dane są niezmienne co zapobiegnie wielu błędom.
    pozdrawiam AG

Zauważyłem, że w pliku csv bazy w CR niektóre rankingi kobiet, co nie mają elo a kategorie okręgowe są przyporządkowane wartości rankingu męskich kategorii a nie kobiecych.

A Gabriel Przepióra w CR ma ranking elo (również w bazie csv), a na stronie FIDE niestety ale nie (częściówka z 8 partii).

Jakie są kryteria definicji działacza szachowego aby on mógł "zaistnieć" w CR?

Zawodnik, sędzia, szkoleniowiec muszą mieć licencję (czyli jest jakiś dokument). Dla zawodnika jest to dokument wystarczający. Sędzia i szkoleniowiec muszą mieć dokument potwierdzający zdanie egzaminu kwalifikacyjnego (egzamin sędziowski, instruktorski, dyplom trenera).

Ale "działacz"?
    Z Zarządu PZSzach tylko kilka osób "jest działaczem". Z kandydatów na Prezesa PZSzach cała trójka nie ma takiej adnotacji.
    Z Zarządu Śląskiego Związku Szachowego tylko jedna osoba może się poszczycić adnotacją "działacz".

Mieszka w
    Staten Island, NY
    Cytat Zamieszczone przez Tomasz P.
    Z kandydatów na Prezesa PZSzach cała trójka nie ma takiej adnotacji.
    Jestem zdziwiony, dlaczego Jaś Kusina nie zasługuje na miano działacza. Był i jest wieloletnim prezesem Małopolskiego Związku Szachowego, organizatorem turniejów Cracovia i chyba to jest wystarczające do nazwania go działaczem szachowym. Na dodatek, był też sekretarzem PZSzach. Proszę mi pokazać, gdzie tkwi błąd w moim rozumowaniu.

Z życzeniami noworocznymi,

ID CR nabiera więc nowego znaczenia i wywołania tej kolumny brakuje mi w korzystaniu z "innej listy rankingowej", która dla mnie ciągle jest wiodąca, gdyż zbyt wielu zawodników ze Szczecina i okolic albo nie istnieje w CR, albo istnieje, ale dane takie jak data urodzenia i kategorie szachowe są niepoprawne lub nieaktualne. To więc zmusza do wpisywania ID CR ręcznie, co jest uciążliwe.

Aktualizacja danych na szczeblu centralnym działa bez większych zakłóceń, ale na szczeblu wojewódzkim to często wygląda tragicznie i nawet zawodnicy zrzeszeni w klubach nie mają aktualnych kategorii. A co z tymi, którzy nie są zrzeszeni, albo są zrzeszeni, ale nie są zarejestrowani w WZSzach? Czy oni są/mogą znaleźć się w CR? Na jakiej podstawie wprowadza się zawodników do CR?
    [center:40d2fe8757]USTAWA
    z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych
    [/center:40d2fe8757]

Art. 6.
    1. W rozumieniu ustawy za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. 2. Osobą możliwą do zidentyfikowania jest osoba, której tożsamość można określić bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności przez powołanie się na numer identyfikacyjny albo jeden lub kilka specyficznych czynników określających jej cechy fizyczne, fizjologiczne, umysłowe, ekonomiczne, kulturowe lub społeczne.

Art. 23.
    1. Przetwarzanie danych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy:
    1) osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę, chyba że chodzi o usunięcie dotyczących jej danych,
    2) jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa,
    3) jest to konieczne do realizacji umowy, gdy osoba, której dane dotyczą, jest jej stroną lub gdy jest to niezbędne do podjęcia działań przed zawarciem umowy na żądanie osoby, której dane dotyczą,
    4) jest niezbędne do wykonania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra publicznego,
    5) jest to niezbędne dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych albo odbiorców danych, a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą.

Art. 24.
    1. W przypadku zbierania danych osobowych od osoby, której one dotyczą, administrator danych jest obowiązany poinformować tę osobę o: ŠKancelaria Sejmu s. 9/9 2007-10-08
    1) adresie swojej siedziby i pełnej nazwie, a w przypadku gdy administratorem danych jest osoba fizyczna – o miejscu swojego zamieszkania oraz imieniu i nazwisku,
    2) celu zbierania danych, a w szczególności o znanych mu w czasie udzielania informacji lub przewidywanych odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych,
    3) prawie dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania,
    4) dobrowolności albo obowiązku podania danych, a jeżeli taki obowiązek istnieje, o jego podstawie prawnej.
    2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli:
    1) przepis innej ustawy zezwala na przetwarzanie danych bez ujawniania faktycznego
    celu ich zbierania,
    2) osoba, której dane dotyczą, posiada informacje, o których mowa w ust. 1.
    Ciekawi mnie, czy baza CR jest legalna.

11. Bez prawnika ciężko rozsądzić. Wydaje mi się, że chodzi tu o znaczenie słowa identyfikacja. Kiedyś czytałem gdzieś interpretację, że imię i nazwisko oraz data urodzenia nie pozwala na identyfikację osoby (mogą być np. 2 osoby tak samo się nazywające i urodzone tego samego dnia i roku), więc ich publikowanie nie łamie ustawy. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości wystarczyłoby umieścić w kodeksie szachowym zapis/informację że podstawowe dane o uczestnikach turnieju są zbierane, wypisać do jakich celów i w jakiej formie będą publikowane (listy rankingowe oraz www)

Albo umieszczać takie klauzule w regulaminach turniejów. Ale czy to wystarczy, to już pytanie do prawnika.

13. Swoją drogą to ciekawa kwestia. W przypadku gdy np. korzystamy z dotacji, często jesteśmy zobligowani do prowadzenia imiennego rejestru uczestników, nigdy jednak nie spotkałem się z przypadkiem, aby ktokolwiek choćby wspominał o tej ustawie - zarówno podczas przeprowadzanych kontroli, jak i podczas zbierania danych.

Mieszka w
    Warszawa
    Aby rozwiać wszelkie wątpliwości wystarczyłoby umieścić w kodeksie szachowym zapis/informację że podstawowe dane o uczestnikach turnieju są zbierane, wypisać do jakich celów i w jakiej formie będą publikowane (listy rankingowe oraz www)
    Kiedyś, na listach rankingowych, FIDE publikowała datę urodzenia przy nazwisku zawodnika, ale od kilku lat pojawia się sam rok urodzenia.

W CR też dokładna data jest tylko dla administracji.

+ Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów