+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 16 do 30 z 38

Wątek: Mistrzostwa Kontynentów, Turnieje Strefowe

1. Na naukę zawsze czas

Młodzi Przyjaciele,

Czas zabrać się za naukę języków. Omal każdy silny szachista zna ich kilka.
    Ja jeszcze w liceum czytałem książki szachowe nawet w tak rzadkich językach jak rumuński i litewski. W Europie praktycznie wszędzie mogę się dogadać - lub czytać komentarz/reportaż w języku tubylców.
    Zauważmy, że w Holandii, Belgii, Luksemburgu i Szwajcarii każdy włada 4-5 językami.
    Znajomość języków w "nowej Europie" jest niezbędna.

Mój Śp. przyjaciel Moshe Czerniak mawiał, że "normalny" Człowiek zna 4-5 języków;
    zdolny zna ich 8-10; zaś Ci co władają więcej jak 12 to dopiero są "goście".

Serdecznie pozdrawiam,
    krzysztof pytel

Cytat Zamieszczone przez Bartek
    Za drugi możliwy język obcy na tym forum uznaję rosyjski ("nasi specjaliści" to Jerzy Ciruk i Marcin Krysztofiak).

Ja akurat nie mam zbyt wielkich zdolności językowych i miewam problemy z porozumiewaniem się nawet w tak prostym dla nas języku jak rosyjski, więc do "specjalisty" raczej mi daleko... Poza tym jestem pewien, że przynajmniej 70% użytkowników tego forum potrafi zrozumieć tekst poświęcony szachom w tym języku.

Co do specjalistów to za takiego można uznać Jacka Stopę, który zna kilka języków, w tym zdaje się japoński, zaś angielskim posługuje się na tyle sprawnie, że żadnych problemów nie sprawia mu przetłumaczenie na przykład Sonetów krymskich.

Większość rzeczy, którą wklejam na to forum pochodzi z ChessToday. Jest to największa codzienna internetowa gazeta szachowa. Dodam, że płatna (z wyjątkiem arcymistrzów). Czy zatem wolisz, żebym podał link ( http://www.chestoday.net ), a następnie pisał, żebyś kupił sobie gazetę o numerze N i przeczytał tekst pomiędzy linijkami 5 i 15? Myślę, że dla większości użytkowników, korzyść z podania takiej informacji byłaby znikoma, tym bardziej, że po kupieniu gazety, informację trzeba by przeczytać ... w języku angielskim.
    W takim razie chwała ci za to :+:

A krótkie zdanie w języku hiszpańskim wkleiłem celowo, bo właśnie takie znalazłem na oficjalnej stronie Mistrzostw Ameryk, a nie wierzę, że ktokolwiek miał kłopoty ze zrozumieniem sensu.
    Właśnie mi o to Bartek chodzi! Przy krótkich zdaniach człowiek się za bardzo nie wysila. Jak widzę tutaj jakiś długi tekst, to myślę - o Boże, ale mi się nie chce tłumaczyć. A jak jest krótki tak jak ten co przytoczyłeś - to wtedy bym mógł czytać nawet po prowansalsku.

P.S. Swoją drogą, sam masz awatara z napisem w języku angielskim.
    W takim razie widzisz - nikt nie jest idealny.

Na stronie Chessbase został opublikowany artykuł opisujący problemy, z jakimi zetknął się 15-letni Gastón Needleman podczas dogrywki. Jestem ciekaw, co o tym sądzicie.
    No ten młody to spory talent. Niestety - to było do przewidzenia. Wzięli sobie chłopca do bicia, a sami między sobą szybkie remisy. Mam nadzieję że pozbiera się w całość, talent połączy z pracą i utrze im kiedyś nosa.

Cytat Zamieszczone przez Krzysztof Pytel
    Czas zabrać się za naukę języków. Omal każdy silny szachista zna ich kilka.
    To oczywiste - grę w szachy można porównać do władaniem języka. Najpierw poznajesz zasady gry (tzn. te czasy itp.) a później taktykę i strategię (słowa) i w ten sposób grasz.

Cytat Zamieszczone przez Krzysztof Pytel
    Mój Śp. przyjaciel Moshe Czerniak mawiał, że "normalny" Człowiek zna 4-5 języków;
    Po części jest w tym trochę racji, po prostu trzeba mieć silną wolę, ambicję, talent, no i czas. A w naszym cywilizacyjnym świecie paradoksalnie o to coraz trudniej. Ale trudne nie oznacza niemożliwe.

Cytat Zamieszczone przez mkrysz
    zaś angielskim posługuje się na tyle sprawnie, że żadnych problemów nie sprawia mu przetłumaczenie na przykład Sonetów krymskich.
    No to jest bardzo zdolny. Ja np. nie wiem jak po angielsku jest burzan - no chyba że "weed".

Cytat Zamieszczone przez Tomrejten 18.08.2005
    A ja mam pomysł Hedi - dodać do regulaminu punkt o pisaniu wyłącznie w języku Polskim.
    Może to trochę zabrzmi schizofrenicznie, ale po wyczytaniu waszych postów nie zgadzam się z gościem którego cytuję.
    Pozdrawiam
    Obelgi – to argumenty tych, którzy nie mają argumentów. Jean Jacques Rousseau

Re: Na naukę zawsze czas

Cytat Zamieszczone przez krzysztof pytel
    Młodzi Przyjaciele,

Czas zabrać się za naukę języków....
    Omal każdy silny szachista zna ich kilka....

Serdecznie pozdrawiam,
    krzysztof pytel
    W takim razie Panie Krzysztofie wydaje mi sie, ze w naszym kraju chyba "normalni" stanowia jednak mniejsza polowe :?
    Z pana Panie Krzysztofie to prawdziwy GOSC! :+: :!:

Pozdrawiam - Chess_amator
    PS. Pozostaje pytaniem jaka jest panska definicja "silnego szachisty". I ile (jezykow) mowiac "kilka" mial pan na mysli. Bo jesli 2-3 to chyba wiekszosc szachistow raczej umie (chocby pl, ang, ros, niem). W najgorszym wypadku mozna sie z kazdym dogadac za pomoca miedzynarodowego jezyka szachowego (typu Staunton ) albo/i... na migi! [jezyk migowy lub migany - sam nie wiem jaka roznica jest w nich, ale ponoc jest - coraz bardziej w cenie? :shock: :?: ]
    Szachy nie sa tak proste jak sie wydaja na pierwszy rzut oka.

Re: Na naukę zawsze czas

Cytat Zamieszczone przez chess_amator
    albo/i... na migi! [jezyk migowy lub migany - sam nie wiem jaka roznica jest w nich, ale ponoc jest - coraz bardziej w cenie? :shock: :?: ]
    Język migowy to taki co pokazujesz całe słowa, a jeżeli jakiegoś słowa nie możesz pokazać to wówczas używasz języka miganego tzn. to słowo pokazujesz literami (odpowiednim ułożeniu palców) - np. "a" to po prostu pokazujesz pięść tak, aby "słuchacz" widział palce.
    Chyba dobrze wytłumaczyłem :?

A co do innych języków - to jak już na starym forum proponowałem - esperanto.
    Bardzo prosty i pomaga w nauce innych języków. Polecam!

Pozdrawiam
    Obelgi – to argumenty tych, którzy nie mają argumentów. Jean Jacques Rousseau

6. Re: Na naukę zawsze czas

Cytat Zamieszczone przez chess_amator
    Cytat Zamieszczone przez krzysztof pytel
    Młodzi Przyjaciele,

Czas zabrać się za naukę języków....
    Omal każdy silny szachista zna ich kilka....

Serdecznie pozdrawiam,
    krzysztof pytel
    W takim razie Panie Krzysztofie wydaje mi sie, ze w naszym kraju chyba "normalni" stanowia jednak mniejsza polowe :?
    Z pana Panie Krzysztofie to prawdziwy GOSC! :+: :!:

PS. Pozostaje pytaniem jaka jest panska definicja "silnego szachisty". I ile (jezykow) mowiac "kilka" mial pan na mysli. Bo jesli 2-3 to chyba wiekszosc szachistow raczej umie (chocby pl, ang, ros, niem). W najgorszym wypadku mozna sie z kazdym dogadac za pomoca miedzynarodowego jezyka szachowego (typu Staunton ) albo/i... na migi! [jezyk migowy lub migany - sam nie wiem jaka roznica jest w nich, ale ponoc jest - coraz bardziej w cenie? :shock: :?: ]
    Witam,
    Dziękuję za komplement. Nie zasługuję nań! Ja porozumiewam się i czytam w rozmaitych językach - nie mogę jednak powiedzieć, że znam jakikolwiek w stopniu należytym. Myslę, że każdy z nas winien znać , jak Holendrzy : 4-5 ( w tym rosyjski).

Pozdrowienia,
    krzysztof pytel

PS: Obecnie język angielski wypadł z kategorii "języka obcego" i stał się językiem miedzynarodowym.

Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Tomrejten
    Na stronie Chessbase został opublikowany artykuł opisujący problemy, z jakimi zetknął się 15-letni Gastón Needleman podczas dogrywki. Jestem ciekaw, co o tym sądzicie.
    No ten młody to spory talent. Niestety - to było do przewidzenia. Wzięli sobie chłopca do bicia, a sami między sobą szybkie remisy. Mam nadzieję że pozbiera się w całość, talent połączy z pracą i utrze im kiedyś nosa.
    Na razie tylko Tomrejten wyraził swoją opinię, a co sądzą pozostali?
    Polecam 2 komentarze: Chess.fm oraz ChessNinja.com
    Kod:
    No 	 Name 	              Pts 	1 	2 	3 	4 	5 	6 	7
    1 GRANDA, Julio       4.0 	x 	˝ 	˝ 	1 	˝ 	˝ 	1
    2 KAMSKY, Gata        3.5 	˝ 	x 	˝ 	˝ 	˝ 	˝ 	1
    3 VESCOVI, Giovanni   3.5 	˝ 	˝ 	x 	˝ 	˝ 	˝ 	1
    4 FELGAER, Ruben      3.0 	0 	˝ 	˝ 	x 	˝ 	˝ 	1
    5 ONISCHUK, Alexander 3.0 	˝ 	˝ 	˝ 	˝ 	x 	˝ 	˝
    6 MILOS, Gilberto     2.5 	˝ 	˝ 	˝ 	˝ 	˝ 	x 	0
    7 NEEDLEMAN, Gaston   1.5 	0 	0 	0 	0 	˝ 	1 	x

Wygląda na 11 lat i widać, że jeszcze ma czas, aby grać coraz lepiej
    "Niecierpliwość jest wrogiem myślenia" George Koltanowski
    "Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska, być zwyciężonym a nie ulec to zwycięstwo" Józef Piłsudski

9. Cytat Zamieszczone przez Bartek
    Właściwie nie ma o czym pisać skoro sam Needleman stwierdził, że nie było żadnego spisku. Co ciekawe, na początku turnieju nasz bohater grał białymi ze swoim ojcem i podpisał remis po 10 posunięciach

Cytat Zamieszczone przez marcuss
    Właściwie nie ma o czym pisać skoro sam Needleman stwierdził, że nie było żadnego spisku. Co ciekawe, na początku turnieju nasz bohater grał białymi ze swoim ojcem i podpisał remis po 10 posunięciach
    Mozesz wyjasnic GDZIE wyczytales, iz tak stwierdzil Needleman (chlopak tak?) i wyjasnic, co miales na mysli, mowiac ze "...nasz bohater grał białymi ze swoim ojcem i podpisał remis po 10 posunięciach" :?: :? :shock: :hmm

PS. Ciekawe czy w jakikolwiek sposob mozna ukarac zawodnikow za to, ze wynikiem partii jest remis :shock: :roll: :?: :hmm. Jesli tak to jak i w jakich wypadkach. Najgorsze wg mnie jest to, ze wszyscy widza co sie dzieje (w domysle - niedobrego, zlego, szkodliwego, patologicznego), a nikt nie interweniuje - podobna tendencja niestety przenosi (przeniosla) sie na wszelkie inne dziedziny zycia. Czyzby w szachach nikt nie mial odwagi (procz dziennikarzy rzecz jasna!) zaprotestowac w koncu, aby nie bylo "przekretow"? (scislej - aby doszlo do ich zminimalizowania, zwlaszcza takich chamskich jak wg mnie w tym wypadku - chlopak gra ZA DOBRZE, wiec musimy cos z nim zrobic! :? ).
    Szachy nie sa tak proste jak sie wydaja na pierwszy rzut oka.

11. Cytat Zamieszczone przez chess_amator
    Mozesz wyjasnic GDZIE wyczytales, iz tak stwierdzil Needleman (chlopak tak?) i wyjasnic, co miales na mysli, mowiac ze "...nasz bohater grał białymi ze swoim ojcem i podpisał remis po 10 posunięciach"
    Needleman stwierdził to w rozmowie z ludźmi z Chessbase (link w poście Bartka). Na Chessninja pojawił się też komentarz Oniszczuka do całej tej sprawy - radzę się zapoznać zamiast grzmieć od razu o czyjejś nieuczciwości. Całą sprawę wywołał argentyński dziennikarz któremu niekoniecznie należy w tej sprawie wierzyć.

A Gaston zagrał ze swoim ojcem w 3 rundzie tego turnieju taką oto pasjonującą partyjkę:
    1. Nf3 Nf6 2. g3 g6 3. Bg2 Bg7 4. O-O O-O 5. d3 d6 6. c3 e5 7. Bg5 h6 8. Bxf6
    Bxf6 9. Nbd2 Nc6 10. Qc2 1/2-1/2
    więc chyba trudno mu mieć pretensję o to, że padł ofiarą szybkich remisów...

Mieszka w
    Warszawa
    No właśnie. Moim zdaniem cała sprawa jest sztucznie rozdmuchana. Kilka postów wcześniej dokonałem porównania z dogrywką w turnieju strefowym w Budapeszcie w 2000 roku. Grało nas wtedy 5 (Macieja, Blehm, Nevednichy, Pinter i Czernin) o 4 miejsca. Najlepszego Bucholtza miał Pinter, najgorszego Nevednichy. Moim celem było uzyskanie 50%, bo dawało to pewny awans do MŚ. W pierwszej rundzie odpoczywałem, Paweł zremisował z Czerninem, natomiast Nevednichy, który musiał wygrać co najmniej jedną z partii, wygrał czarnymi z Pinterem. W tym momencie, remisy do końca zadowalały wszystkich, z wyjątkiem Pintera. W drugiej rundzie ja grałem białymi z Pinterem. Bałem się, że jeśli zremisuję, a Pinter wygra którąś z partii, pokonany będzie chciał wygrać ze mną. Dlatego wolałem grać "ostrożnie na wygraną". Ta sztuka mi się udała. W drugim pojedynku, co nietrudno przewidzieć, padł remis. W trzeciej rundzie grałem z Czerninem, który następną partię musiał grać czarnymi z Pinterem (który pauzował w 3 rundzie). Jeśli Czernin przegrałby z Pinterem, wówczas przy remisie Pintera w ostatniej rundzie (Czernin pauzował) obaj zdobyli "-1", ale to Czernin odpadłby, bo miałby gorszego Bucholtza z turnieju podstawowego. Dlatego Czernin grał ze mną do końca, odrzucając w środku partii propozycję remisu. W 4 rundzie mając +1 i grając białymi z Pawłem, szybko zaproponowałem remis, który dawał mi awans do MŚ. Z kolei Czernin miał kłopoty z Pinterem, ale ostatecznie wybronił się i uzyskał wygraną końcówkę, chyba z dwoma pionkami więcej, w której ... zgodził się na remis, bo zapewniało mu to awans do MŚ. Trudno go za to winić, że nie grał do końca i zgodził się w wygranej pozycji na remis, skoro dogrywka była rozgrywana tylko o awans do MŚ. Niezadowolony był tylko Paweł, który przez to musiał jeszcze ustać białymi z Pinterem. Ale przecież Czernin grał dla siebie, a nie dla Pawła. Podobnie, w ostatniej rundzie MP'2004, zgodziłem się na remis z Bartoszem Soćko w wygranej pozycji, bo zapewniało mi to pierwsze miejsce. Akurat Bartosz wystąpił bardzo słabo, więc to nie miało znaczenia, ale gdyby miał trochę więcej punktów, być może zadecydowałoby to o medalu lub innym wysokim miejscu. Ktoś mógłby mieć wówczas do mnie pretensje, ale przecież w turnieju indywidualnym zawodnicy nie grają dla innych, ale walczą o to, aby samemu zająć jak najwyższe miejsce.
    Wracając do turnieju strefowego - w ostatniej rundzie, po kilku ruchach, zgodziliśmy się na remis z Nevednichym, podczas gdy Paweł musiał ustać białymi z Pinterem. Po pewnych perypetiach, Paweł wypełnił swoje zadanie i to z nadmiarem.
    W sumie wyszło tak, że wszyscy graliśmy z Pinterem, natomiast ze sobą zremisowaliśmy. Jedynie Czernin coś próbował w partii ze mną, ale ostrożnie, bez ryzyka.
    Mając takie własne doświadczenie i rozumiejąc dokładnie sytuację zawodników, trudno mi przyłączyć się do chóru osób wzywających do dyskwalifikacji uczestników barażu. Celem dogrywki jest wywalczenie awansu do MŚ i każdy gra (lub robi szybkie remisy) jak chce, zgodnie z własną strategią, aby ten awans wywalczyć. Skoro Needleman był wyraźnie najsłabszy i miał na dodatek najsłabszego Bucholtza, więc z punktu widzenia pozostałych zawodników, logiczne było zremisowanie ze sobą, co zapewniało awans do MŚ. Nie widzę w tym nic szokującego. Te remisy były konsekwencją regulaminu. O spisku można by mówić wówczas, gdyby jeden z arcymistrzów celowo przegrał z innym po to, aby Needleman nie awansował do MŚ. Takiej sytuacji jednak nie było.

Mieszka w
    Warszawa
    Gaston Needleman zagra jednak w Pucharze Świata
    At the Dresden FIDE Congress, the Argentine World Championship Organizing Committee gave a successful presentation showing that San Luis was ready to welcome players and guests next month. Dr. Alberto Rodriguez Sah, Gov. of San Luis, then requested H.E. Kirsan Ilyumzhinov to consider the possibility to include Gaston Needleman, a promising 15-year-old player from Argentina, in the next World Cup. After deliberation with the FIDE Presidential Board, the FIDE President confirmed his nomination of the young prodigy.
    Powyższy fragment ma swój urok. Gubernator San Luis, gdzie odbędą się tegoroczne MŚ, a także najprawdopodobniej wiele innych ważnych dla FIDE imprez w najbliższych latach (może także Olimpiada 2010) poprosił Prezydenta FIDE, żeby ten rozważył możliwość włączenia Gastona Needlemana do Pucharu Świata. Wygląda mi to na propozycję nie do odrzucenia.

Kontynuując dyskusję o "spisku arcymistrzów" polecam uwadze wypowiedzi zgromadzone na http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=2596
    oraz http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=2607

Mieszka w
    Warszawa

a

African Individual Championship, Lusaka, Zambia, 4-15 November.
    Final standings:
    1. Adly (EGY) 2480 – 7,
    2-4. Belkhodja (TUN) 2490, Frhat (EGY) 2306 and Chumfwa (ZAM) 2303 – 6˝,
    5-6. El Taher (EGY) 2482 and Kobese (RSA) 2403 – 6,
    7-10. El Gindy (EGY) 2524, Rizouk (ALG) 2499, Aderito (ANG) 2288 and Njobvu (BOT) 2201 – 5˝, etc (35 players).
    FIDE Zonal, Kuala Lumpur Malaysia
    Final standings (9 rounds):
    1-2. Adianto, Paragua – 7
    3. Torre – 6˝
    4-7. Wong Meng-Kong, Wu Shaobin, Tu Hoang Thai, Tirto – 6, etc.
    5th Asian Individual Championship
    The 10 best players have qualified for the World Cup.
    Final standings (9 rounds):
    1. Zhang Zhong – 7˝
    2. Li Shilong – 7
    3-6. Sadvakasov, Kotsur, Kazhgaleyev, Wang Yue – 6˝
    7-10. Zhao Jun, Ni Hua, Dao Thien Hai, Xu Jun – 6, etc.

15. European union"...

European union" Individual Chess Championships

Liverpool World Museum

http://www.liverpoolchessinternational.co.uk/index.htm

+ Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów