+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 10 1 2 3 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 138

Wątek: Dura lex, sed lex

1. Cytat Zamieszczone przez Jurek
    a. Myślę, że dobrym pomysłem podsuniętym później przez Bartka byłby tutaj wykrywacz kłamstw :+: . Jeśli oskarżone przeze mnie osoby przejdą taki test, natychmiast je przeproszę.
    Z całym szacunkiem ale to przeczy wszystkiemu na czym została zbudowana cywilizacja śródziemnorska i kultura prawna naszego kręgu cywilizacyjnego - a mianowicie zasady domniemania niewinności, która wynika ze starorzymskiej paremii "praesumptio boni viri". Polecam lekturę artykułu 42 ust. 3 Konstytucji RP oraz artykułu 5 &1 Kodeksu Postępowania Karnego. O ratyfikowanych przez Polskę : Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Międzynarodwym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych nie chce mi się wspominać nawet, bo to jest powtórzone w polskich regulacjach. Obalenie domniemania niewinności MOŻE NASTĄPIĆ TYLKO PRZEZ UDOWODNIENIE WINY. Z tego fundamentalnego założenia wynikają określone konsekwencje : - np. art. 13 prawa prasowego
    - zasada in dubio pro reo ( polegająca na obowiązku tłumaczenia wszystkich niewyjaśnionych i niemożliwych do wyjasnienia wątpliwości na korzyść oskarzonego - art. 5 & 2 KPK)
    - zasada ciężaru dowodu (onus probundi ) - tu dwie sprawy : istotą zasady ciężaru dowodu jest: autora dowodzonej tezy obciąża się niekorzyścią wynikającą z nieudania się dowodu. Ponad to konsekwencją zasady domniemania NIEWINNOŚCI jest to, że ciężarem UDOWDNIENIA WINY OSKARŻONEGO OBARCZAMY OSKARŻYCIELA (obojętnie jakiego, również prywatnego czy też POWODA CYWILNEGO). Na oskarżonym CIĘŻAR UDOWDNIENIA JEGO (WŁASNEJ) NIEWINNOŚCI NIE SPOCZYWA . Ergo udowdnienie zarzutu spoczywa na tym kto taki zarzut stawia. Jest tak fundamentalna sprawa, że nie ma chyba sensu tego tłumaczyć. Mało tego w związku z tym OSKARŻONY NIE TYLKO NIE MUSI UDOWADNIAĆ SWOJEJ NIEWINNOŚCI, ALE NIE PONOSI TEŻ KONSEKWENCJI NIEUDOWDNIENIA WŁASNYCH TWIERDZEŃ !!! Wyraźnie tu powiedziano, że są to nawet nie poszlaki ale domysły i spekulacje. Dalej przypominam "oskarżycielom" o artykule 23 kodeksu cywilnego ( m. in. cześć pozostaje jako dobro osobiste pod ochroną prawa cywilnego), zaś artykuł 24 kodeksu cywilnego określa czyje dobro osobiste zostaje zagrożone lub naruszone ( osoba , której dobro osobiste zostaje naruszone może żądać zaniechania tego działania, chyba, że nie jest ono bezprawne - tu ewidentnie jest, pomówiony może tez rządać zadoścuczynienia ). Mało tego nie jest to tylko kwestia prawa cywilnego. ZNIESŁAWIENIE jest przestępstwem. Polecam lekturę artykułu 212 kodeksu karnego. Również ZNIEWAGA jest przestępstwem (216 KK). Kwalifikowaną postacią tego przestępstwa(tj. zniesławienia) jest POMAWIANIE za pomocą śródków masowego przekazu ( jakim jest np. publiczne forum netowe, gdzie przy rejestracji podajmy nazwiska na przykład). Sankcja karna za taki czyn to : grzywna, ograniczenie wolności, albo pozbawienie wolności do lat 2. Jest to przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego Nie jest to przestępstwo jeśli zachodzą okoliczności z art. 213 kk. Ale tutaj ewidentnie nie zachodzą. Sam rzucający oskarżenie mówi nie mam dowodów tylko domysły. Dlatego z całego serca proponuję wszystkim jeśli nie macie dowódów a tylko spekulacje SZKLANKĘ ZIMNEJ WODY. Dbać o słowa, i ważyć, i przede wszystkim nie rzucać pomówień i oskarzeń. Dalej problem wariografu, któy to pomysł szczególnie mnie rozbawił. Pomijając już to, że w to WINĘ TRZEBA UDOWDNIĆ. W prawie istnieje takie pojęcie jak zakaz dowodowy. W tej liczbie dotyczące dopuszczalnych metod przesłuchania. Artykuł 171 & 4 punkt 2 kodeksu postępowania karnego zakazuje stosowania tego typu środków technicznych takich jak wariograf , poligraf, wpływających na procesy psychiczne przesłuchiwanego lub mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji jego organizmu w związku z przesłuchaniem. Uzyskane w ten sposób wyjaśnienia nie mogą stanowić żadnego dowodu !!! Ma to, uprzedzając pytanie głębokie uzasadnienie merytoryczne ( przedstawię jeśli ktoś jest zainteresowany). Możecie sobie pytać na warigorafie ale to nie jest dowód na cokolwiek. Jest to tylko poszlaka czynnościach policyjnych, a wnioski i tezy z tego wynikające trzeba potem UDOWODNIĆ W INNEJ FORMIE. Proponuję rozwagę i odpowiedzialność za słowo. Dajcie sobie na wstrzymanie i dziękujcie Hediemu, że jest tak rozważnym człowiekiem.
    bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
    w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy

Zbigniew Herbert

Cytat Zamieszczone przez marcuss
    Nie słuchaj, Jurek, bądź odważny, w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy
    Chyba ktoś będzie musiał sobie zmienić opis

W takim razie skoro Michael Collins przedstawia tu pół kodeksu karnego to może też przedstawi co grozi za założenie spółdzielni.

Tak, to jest kontrowersyjna sytuacja - ale każdy chce poznać prawdę.
    Dodam że bardzo kontrowersyjne i szklanka zimnej wody tu nie pomoże.
    Jest to sprawa podobna do afery w Polskiej piłce, i mam nadzieję że nie zachowacie się jak PZPN i nie ukarzecie w tym wypadku Jurka.

Pozdrawiam, liczę na rozwiązanie tego węzła.
    Obelgi – to argumenty tych, którzy nie mają argumentów. Jean Jacques Rousseau

3. To ja jeszcze dodam ku rozwadze artykuł 448 kodeksu cywilnego, niejako umacniający art. 24 kc :] ( w razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobre osobiste zostało naruszone... reszte sobie sami dośpiewajcie )
    A jednak wiersz Heberta ma inny wymiar chciałem zauważyć Na pewno nie zachęca do nierozważnego, nie popartego dowodami pomawiania, niechby i w dobrej wierze

Zbigniew Herbert

4. Cytat Zamieszczone przez Tomrejten

W takim razie skoro Michael Collins przedstawia tu pół kodeksu karnego to może też przedstawi co grozi za założenie spółdzielni.
    Niedawno dodano nowe przestępstwo ( lipiec 2003) do naszego prawa karnego materialnego. Nazywa sie to: korpucja sportowa - Przekupstwo sportowe ( art. 296b kk ), sankcja od 3 miesięcy pozbawienia wolności do lat 5, w przypadku mniejszej wagi do lat 2. Ale takie rzeczy trzeba udowodnić :]

Zbigniew Herbert

WINĘ TRZEBA UDOWDNIĆ
    No to kur*a zacznijmy ją udowadniać, a nie gledzić o tym że - nie oczerniaj innych, bo prawo tego zabrania - hmm, za kłótnie z moim bratem to już dawno byśmy zostali wywiezieni na Sybir

Pozdrawiam.

6. Cytat Zamieszczone przez Tomrejten
    Wg. mojej ukochanej encyklopedii mamy dowody:

Cytat Zamieszczone przez Ukochana encyklopedia Tomrejtena
    Dowód prawo środek służący do wykazania prawdziwości okoliczności ważnych do rozstrzygnięcia sprawy przed sądem lub innym organem (dokument, zeznanie świadka)
    Dowód to :
    - źródło dowodowe - czyli źródło informacji o faktach
    - środek dowodowy - informacje płynące ze źródła dowodwego
    - fakt dowodowy - czyli pewna okoliczność udowodniona za pomocą określonych źródeł i środków, ( dzielimy na fakty uboczne i fakty główne)
    - czynność procesowa (np. okazanie, konfrontacja, oględziny_
    - sposób przeprowadzenia danego dowodu
    - ostateczny wynik procesu myślowego ukształtowany na podstawie dowodów we wcześniejszych znaczeniach tego słowa. Chodzi tu o uzyskanie przekonania co do zaistnienia okoliczności.
    Ergo : dowód w znaczeniu prawnym to każdy dopuszczany przez prawo procesowe środek służący ustaleniu okoliczności mających znaczenie dla rozstrzygnięcia. Zespół przepisów, który to reguluje określamy mianem prawa dowodowego. Tylko fakty udowodnione mogą być uznane za prawdziwe.

A oto dowód:

Sam wczoraj mi mówiłeś, że mieliście układ w Koszalinie i, że rzekomo Pan Kanarek prosił Cię, abyś przywiózł jakąś spółdzielnię, bo on już ma dosyć ruskich spółdzielni. Jestem ciekaw czy Pan Kanarek potwierdzi te słowa. Gdy się zdziwiłem zapytałeś ,,nie no słuchaj nie mow ze chciałbys widziec jak ta swinia Małaniuk wygrywa turniej?’’
    Tak więc jest postęp.

Pozdrawiam
    To nie dowód, to poszlaka co najwyżej. A i tu nie byłbym taki pewien. Takich "dowodów" jest pełno pod każdym maglem i warzywniakiem Przecież Rozstrzygnięcia nie kształtuje się na podstawie jednej poszlaki w dodatku mającej wybitnie spekulacyjny i plotkarski charakter.
    Update : moja dziewczyna mówi to nie jest NAWET POSZLAKA. Ma rację

Zbigniew Herbert

7. Cytat Zamieszczone przez marcuss
    Ech, cóż to byłby za proces... zapisy prywatnych rozmów
    Wiesz , moja dziewczyna jest aplikantką prokuratorską. Spytałem ją przed chwilą jaką moc dowodową ma zapis rozmowy z gadu gadu dokonany w pliku word. Odpowiedź była łatwa do przewidzenia : "To jest dowód jak z koziej rzyci waltornia". Serdecznie pozdrawiam

Zbigniew Herbert

Cytat Zamieszczone przez Hedi
    Cytat Zamieszczone przez marcuss
    Też tak myślę, choć prawnikiem nie jestem, a jak z zapisem takiej rozmowy na firmowym serwerze gadu-gadu?
    Przepraszam, ale mam obawy, że to co jest pisane na GG nie jest zapisywane na żadnym serwerze.
    teoretycznie p2p. gdzies czytalem ze jakis czas rozmowy sa zapisywane ale na ile to prawda to nie wiem.

9. GG jest o tyle marnym dowodem, że jest to tak słabo zabezpieczony komunikator, że pierwszy znający się na rzeczy informatyk pokaże, jak się podszywać pod kogoś.
    A co do serwera jestem prawie pewny, że rozmowy GG są zapisywane tylko lokalnie.
    Arguing in the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.

Dobra - sprawa gg ustalona - pierwszy dowód odpada.

Mozemy liczyć tylko na przyszłego prawnika - Michaela.

Pozdrawiam

11. Cytat Zamieszczone przez Tomrejten
    Michael, w takim razie co zgodnie z prawem mamy robić?
    Jeśli chcecie możecie złożyć do właściwej prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Żeby było to SKUTECZNE musi uchodzić uzasadnione podejrzenie, że je popłeniono. Przekupstwo sportowe jest ścigane z urzędu. Wystarczą domysły do samego złożenia takiego zawiadomienia. Ale jeśli nie zostaną potwierdzone te domysły to jest ODMOWA WSZĘŚCIA POSTĘPOWANIA. ( jeśli np. zeznania świadków tego nie potwierdzą wystarczająco). Do czego tu pewnie by doszło Zawiadomienie może złożyć np świadek, lub świadek z drugiej ręki. Nie poparte niczym domysły nie powinny wchodzić w grę. Pamiętajcie , ze fałszywe oskarżenie TEŻ JEST PRZESTĘPSTWEM. Zazwyczaj takie zawiadomienia składają pokrzywdzeni, ale powtarzam może być np. świadek.
    Dokładnie to samo dotyczy pomówienia. Tyle, że tutaj jest to ścigane z oskarżenia prywatnego. Więc np. trzeba przedstawić coś np. wydruk z tymi pomówieniami. W dalszym toku czynności zajęli by pewnie serwer

Zbigniew Herbert

Ja nigdy nie sprzedałem partii i nie byłem w żadnej spółdzielni, ale sądzę, że gdybym był, to bym bardziej się starał, grał dłużej. I to nie kwestia doświadczenia, tylko rozsądku.
    Choć z drugiej strony dziwnie to wygląda, rzadko się wygrywa trzy kolejne partie w miniaturze.
    Zwlaszcza ze wygrywa sie je w 66% z zawodnikami z tego samego klubu, a jeden z tych przeciwnikow jest arcymistrzem z aspiracjami olimpijskimi. A to ze spoldzielcy nie zawsze wykazuja sie rozsadkiem widac np po partii dwoch slaskich zawodnikow w polfinale mp 20 w nadolu w 97 roku. Partia ta zakonczyla sie patem po 11 posunieciach a zawodnicy sluszna decyzja sedziego otrzymali po zerze.
    Co do turniejow w Koszalinie i w Polanicy i rzekomych spoldzielni- moge tylko potwierdzic ze rado przyznal sie jurkowi do spoldzielni w koszalinie. Jestem bratem Jurka, korzystamy z tego samego komputera, a poniewaz jurek relacjonowal mi rozmowe z radem podczas jej trwania to mam pewnosc ze nie fantazjowal.
    I dlatego jest mi ciezko uwierzyc ze ktos kto wykrecil numer na jednym turnieju na nastepnym jest wzorem fair play.

13. Obawiam się Pawle, że twoja bezstronność w tej kwestii może budzić zastrzeżenia ewentualnych sędziów.
    Arguing in the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.

Obawiam się Pawle, że twoja bezstronność w tej kwestii może budzić zastrzeżenia ewentualnych sędziów.
    O jakich sedziach mowisz Stasiu? Jestem w tej chwili w pracy i nie mam kontaktu z Jurkiem ale jestem przekonany ze ma ta wypowiedz Rada w komputerze. I obawiam sie ze to jest taki sam dowod w sadzie jak to ze na forum jako Jurek wypowiadal sie Jerzy Owczarzak a nie Jas Kowalski. Obydwie strony sporu maja do dyspozycji tylko pliki z komputera... A czy moja bezstronnosc jest gorsza od bezstronnosci zawodnika ktory podklada sie innemu zawodnikowi z tego samego klubu celem osiagniecia korzysci materialnej? Ustawianie wynikow sportowych jest przestepstwem sciganym przez prokurature o czym bolesnie przekonali sie sedziowie pilkarscy- im takze wydawalo sie ze sa bezkarni, ze nikt im niczego nie udowodni. Ale wystarczylo znalezc haka na jednego a on sypnal reszte kolegow i ruszyla lawina aresztowan. Przyjdzie czas i na szachistow.

Pozdrawiam

15. Pawle, już pisaliśmy, że z takiej rozmowy będącej na komputerze to taki dowód, jak z koziej rzyci waltornia i żaden sąd tego nie uzna. Ani jeden.
    Sam potrafiłbym spreparować chyba lepszy.
    A w wypadku piłkarzy to mieli DOWODY w postaci złapania na gorącym uczynku tudzież nagrania próby przekupstwa.

+ Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów